10 interesujących faktów na temat tulipanów

1. Ogólnoświatowy popyt

Holandia jest głównym miejscem produkcji cebulek tulipanów. Ten niewielki kraj eksportuje do innych państw 2,5 miliarda cebulek tulipanów rocznie. Dzięki doskonałej glebie holenderscy hodowcy są w stanie produkować takie ilości cebulek, a ludzie na całym świecie z niecierpliwością czekają na pojawienie się tych kolorowych zwiastunów wiosny.

202714_(1) aangepast.png 203262_aangepast.png

2. Odmiany

Holandia eksportuje rocznie 2,5 miliarda cebulek tulipanów w 8000 odmian. Najważniejsze 23 odmiany tulipanów stanowią 40% całej produkcji cebulek. Sprzedawane są one w sklepach ogrodniczych i wykorzystywane w hodowli tulipanów. Najpopularniejszą odmianą jest jak do tej pory żółty tulipan „Strong Gold”. Drugie miejsce zajmuje czerwono-biała odmiana „Leen van der Mark”.

203337_aangepast.jpg

3. Tulipomania

Zjawisko nazywane „tulipomanią” pojawiło się na początku XVII wieku. W krótkim czasie cebulki tulipanów stały się niezwykle cenne. Sprzedawane były za ogromne kwoty „na papierze”, często gdy cebulki były jeszcze w ziemi. W czasie gorączki tulipanowej jedna cebulka była warta tyle, ile cały budynek nad kanałem w Amsterdamie.

4. Feeria kolorów

Tulipany występują prawie we wszystkich kolorach tęczy: żółtym, zielonym, czerwonym, pomarańczowym, fioletowym i różowym. Są także odmiany wielokolorowe. Jedyne brakujące kolory to niebieski i czarny. Chociaż niektóre odmiany wyglądają jak czarne, w rzeczywistości są intensywnie fioletowe. Najbardziej zbliżony do czerni jest tulipan „Queen of Night”, który tak naprawdę nie jest czarny.

207206_aangepast.jpg

5. Grupy

Czy wiesz, że tulipany dzielą się na piętnaście różnych grup? Dzięki temu łatwiej znaleźć je w ogromnym asortymencie cebulek. To od okresu kwitnienia i kształtu kwiatów zależy, do której grupy zostaną zaklasyfikowane: są tulipany pojedyncze i podwójne, strzępiaste, liliokształtne, gatunkowe i papuzie oraz tulipany wczesne i późne.

207239_aangepast.jpg 213649_aangepast.jpg

6. Wiosenna radość

Tulipany oznaczają wiosnę. Po zimnych miesiącach z małą ilością światła to one jako pierwsze rozweselają nasze ulice i ogrody. Ich lśniące kolory i otwierające się pąki z łatwością wywołują uśmiech na naszych twarzach. Tulipany zaczynają kwitnąć w marcu. Na sam dźwięk słowa „tulipan” każdy zaczyna myśleć o wiośnie!

7. Hodowla

Pomimo mnogości tulipanów dostępnych na rynku wciąż opracowywane są nowe odmiany. Taka hodowla polega na krzyżowaniu tulipanów o wyjątkowych cechach i tworzeniu zupełnie nowych odmian. Wciąż może się zdarzyć, że odkryty zostanie nowy kolor lub kształt, a nawet tak pożądany czarny tulipan. Zanim w sklepach ogrodniczych pojawi się jednak nowa odmiana, musi minąć co najmniej dwadzieścia lat.

8. Miesiące przyjemności

Jeśli mądrze wybierzesz odmiany do swojego ogrodu, możesz cieszyć się widokiem tulipanów od marca aż do końca maja. Wystarczy posadzić cebulki, które mają różne okresy kwitnienia. Można także posadzić je warstwami – metoda ta zwana jest przez niektórych „sadzeniem na lazanię”. Gdy tulipany zaczną przekwitać pod koniec maja, o kolory w ogrodzie zadbają byliny i jednoroczne rośliny rabatowe.

9. Niczym botaniczna ilustracja

Czy wiesz, że niektóre tulipany kiełkują, kwitną, a nawet rozrastają się każdego roku coraz bardziej? Są to tulipany gatunkowe, zwane czasem „tulipanami karłowatymi”. Nazwę tę zawdzięczają wielkości i wysokości w porównaniu do innych tulipanów. Większość z nich zakwita najwcześniej spośród wszystkich gatunków tulipanów. Najbardziej znane tulipany gatunkowe to tulipan dziki (Tulipa sylvestris), tulipan późny (Tulipa tarda) itulipan turkiestański (Tulipa turkestanica).

216933_aangepast.jpg

10. Doniczki

Jeśli masz balkon lub patio, także możesz mieć wokół siebie tulipany. Jakby nie było, te kwiaty cebulowe doskonale nadają się do sadzenia w doniczkach. Ważne jest jednak, aby doniczki były co najmniej sześć razy wyższe niż cebulki. W ten sposób zarówno nad, jak i pod cebulką można umieścić warstwę ziemi o grubości trzy razy większej od wysokości cebulki. Pamiętaj także, aby doniczka miała otwór w dnie, co umożliwi odpływ nadmiaru wody.

221621_aangepast.jpg 221646_aangepast.jpg