10 najczęściej zadawanych pytań na temat cebulek kwiatowych

1. Kiedy powinno się sadzić cebulki kwiatowe?

Cebulki kwiatów kwitnących na wiosnę np. tulipanów, żonkili i hiacyntów sadzi się jesienią, czyli od września do grudnia przed rozpoczęciem się pierwszych przymrozków gruntowych. Cebulki kwiatów kwitnących w lato, takich jak dalii i kalii etiopskich, sadzi się wiosną, jak tylko minie ryzyko wystąpienia przymrozków gruntowych.

2. Jak sadzić cebulki kwiatowe?

  • Najpierw spulchnij glebę łopatką w miejscu, w którym zamierzasz posadzić kwiaty. To sprawi, że glebę łatwiej będzie obrobić.
  • Zrób otwór łopatką lub sadzarką do cebulek.
  • Następnie ułóż w nich cebulki szpiczastą stroną do góry.
  • Zasyp otwór wcześniej wykopaną glebą i delikatnie ją uklep.

bulb afbeelding bulb afbeelding

3. Jaką odległość zachować pomiędzy cebulkami i jak głęboko je sadzić?

Można z łatwością zapamiętać, jak to zrobić. Zachowaj między cebulkami odległość równą trzykrotności średnicy cebulki i sadź je na głębokości równej trzykrotności jej wysokości. Tulipany mają 5 centymetrów średnicy i wysokości, co oznacza, że powinno się je sadzić na głębokości 15 centymetrów i w odległości 15 cm od siebie.

4. Czy można sadzić kwiaty cebulkowe w donicach?

Kwiaty cebulkowe będą doskonale rosły i prezentowały się w donicach. Trzeba tylko wybrać odpowiednio głęboką donicę (minimum na trzykrotność cebulki) z otworem w dnie, co umożliwi odpływ nadmiaru wody.

  • Ułóż na dnie warstwę kawałków starych doniczek, granulki ekspandowanej ceramiki lub żwir w celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody.
  • Posyp kawałki doniczek, granulki ekspandowanej lub żwiru warstwą kompostu doniczkowego.
  • Ułóż cebulki w kompoście. Jeśli posadzisz dużo cebulek, wyrosną kwiaty w najróżniejszych kolorach. W doniczce można je posadzić bliżej siebie niż w ogródku, zatem wystarczy, że odległość między nimi będzie wynosiła średnicę jednej cebulki.
  • Na cebulkach ułóż warstwę kompostu doniczkowego i delikatnie ją uklep.
  • Ostatni krok to podlanie zasadzonych cebulek.
  • Koniecznie chroń doniczki przed silnym mrozem, opatulając je słomą lub folią bąbelkową. Na czas najzimniejszych miesięcy, kiedy temperatura spada poniżej zera, można także schować donice w altance.

5. Czym jest warstwowe sadzenie?

Warstwowe sadzenie jest specjalnym sposobem sadzenia cebulek kwiatowych. Polega ono na sadzeniu cebulek kwiatowych w warstwach, jedna na drugiej, jak warstwy lazanii. Cebulki kwiatów kwitnących najpóźniej w sezonie umieszcza się w dolnej warstwie, a te, które kwitną najwcześniej, wędrują na samą górę. Ponieważ cebulki kwiatowe są sadzone w warstwach według kolejności kwitnienia, najwcześniej wzejdą te kwitnące najwcześniej, np. krokusy. Po nich pokażą się kwiaty cebulkowe, takie jak hiacynty lub tulipany, które kwitną później. Takie kolejne kwitnienie oznacza, że rezultaty można podziwiać przez długi czas: od stycznia do maja, w zależności od rodzaju posadzonych cebulek.

6. Jakiej gleby potrzebują cebulki kwiatowe?

Tak naprawdę będą rosły i kwitły w każdej glebie, pod warunkiem, że będzie dobrze odprowadzała wodę. W pierwszym roku nawożenie nie jest konieczne, ponieważ wszystkie składniki odżywcze niezbędne do ich wzrostu znajdują się w samych cebulkach.

bulb afbeelding bulb afbeelding

7. Czy po posadzeniu cebulek kwiatowych powinno się je podlać?

Cebulki kwiatów kwitnących wiosną trzeba podlać natychmiast po ich zasadzeniu. Dzięki temu zapuszczą korzenie. Im prędzej pojawią się korzenie, tym lepiej cebulka kwiatowa będzie w stanie znieść zimno, a nawet temperatury poniżej zera. Kwiaty cebulkowe w donicach również wymagają podlewania po zasadzeniu, ponieważ gleba wysycha wtedy szybciej. Cebulki kwiatów kwitnących latem potrzebują jeszcze więcej wody tuż po zasadzeniu. Po zasadzeniu cebulek utrzymuj wilgotną glebę w ogródku lub donicach/skrzynkach na rośliny.

8. Czy w przyszłym roku moje kwiaty cebulkowe wzejdą ponownie?

Cebulki kwiatowe dzielą się na trzy grupy: jednoroczne, wieloletnie i aklimatyzujące się. Cebulki jednoroczne w pierwszym roku będą kwitły najpiękniej i najbujniej, ale wzejdą także w kolejnym roku. Z biegiem czasu przestaną w ogóle kwitnąć. Wieloletnie cebulki kwiatowe to takie, które wschodzą i kwitną rok po roku. Cebulki aklimatyzujące również wschodzą co roku, ale przy tym zwiększają swoją liczebność.

9. Czy można przechowywać cebulki kwiatowe?

Najlepiej jest zasadzić cebulki kwiatowe możliwie jak najwcześniej. Jeśli nie jest to możliwe, można je przez jakiś czas przechowywać w zimnym, suchym miejscu np. garażu lub piwnicy. Jednak powinno się je często sprawdzać, czy nie pojawia się na nich grzyb z powodu wysokiej wilgotności. Jeśli to się stanie, najlepszym sposobem jest podsuszenie ich, a następnie natychmiastowe posadzenie.

10. Czy cebulki kwiatowe przetrzymają śnieg?

Śnieg nie stanowi dla nich jakiegokolwiek problemu. Tak naprawdę śnieg izoluje cebulki kwiatowe przed ujemnymi temperaturami i dzięki temu je chroni.

bulb afbeelding bulb afbeelding