10 najpopularniejszych letnich roślin cebulowych z imponującymi kwiatami

Kwiaty od czerwca do końca października

Czy wiesz, że niektóre cebulki kwiatowe można sadzić na wiosnę, tak jak inne sadzi się jesienią? Znane jako letnie kwiaty cebulowe, te piękne rośliny zachwycają swoimi olśniewającymi kwiatami od czerwca do jesieni. Lilie zaczynają kwitnąć już w czerwcu, podczas gdy dalie wciąż kwitną w październiku.

1. Dalie

Na szczycie listy znajdują się dalie. Te urocze kokietki po prostu nie przestają kwitnąć i występują w całej gamie kształtów, rozmiarów i kolorów. Są także prawdziwym magnesem dla motyli!

2. Lilie

Rozmiar (kwiaty mają od 7 do 25 cm średnicy) i wyrazistość lilii (Lilium) sprawiają, że jest to popularny kwiat, który dodaje ogrodowi egzotycznego charakteru. Możesz wybierać spośród odmian zapachowych lub bezzapachowych.

243761_aangepast.jpg 216592_aangepast.jpg

3. Begonie

Te kolorowe i długo kwitnące piękności symbolizują równowagę. Rodzina begonii składa się z dwóch grup: odmiany pionowej i ścielącej się. Doskonale sprawdzają się zarówno na rabatach, jak i w doniczkach.

4. Kalie

Eleganckie kwiaty kalii — dostojne, stylowe i nieco kapryśne — stanowią w ogrodzie cudowny widok. Czy wiesz, że liście niektórych odmian kalii mają nietypowe plamki?

223201_(1) aangepast.jpg 244060_aangepast.jpg

5. Mieczyki

Lubisz wyrazistość? Jeśli tak, posadź w swoim ogrodzie mieczyki. Ich silny charakter widoczny jest od momentu, gdy kwiaty wytworzone przez tę wytrzymałą letnią cebulkę zaczynają pokazywać swój kolor. To idealna roślina do nowoczesnego ogrodu.

6. Cynobrówki

Dzięki intensywnym kolorom, od pomarańczowo-żółtego po ognistą czerwień, cynobrówki gwarantują gorące lato. Te czcicielki słońca wymagają niewielkiej opieki, a po kwitnieniu większość łodyg pokrywa się ozdobnymi jagodami.

201823_aangepast.jpg 212752_aangepast.jpg

7. Kanny

Kanny (Canna) wprowadzają do ogrodu element tropików. Są one dostępne nie tylko w ciepłych kolorach — czerwonym, pomarańczowym, różowym i każdym odcieniu pomiędzy — ale występują także w kolorze zielonym czy brązowym. Są również odmiany z różnobarwnymi liśćmi.

8. Warkocznice

Warkocznice (Eucomis) zostały bardzo trafnie nazwane, ponieważ ich kwiatostan przypomina właśnie warkocz. Te letnie rośliny cebulowe mają ogromne liście zwieńczone dużym kwiatostanem osiągającym wysokość od 60 do 110 cm. Idealnie nadają się do posadzenia w doniczkach. Do wyboru są odmiany w kolorze żółtym, zielonym, białym lub fioletowym.

212699_aangepast.jpg 41348_aangepast.jpg

9. Ismeny

Piękne ismeny (Hymenocallis) mają spektakularne kwiaty w kształcie trąbki, które wytwarzają delikatny, lekko słodki zapach. Rośliny te osiągają od 60 do 80 centymetrów wysokości i dodają ogrodowi cudownego poczucia czystości.

10. Pałczychy

Pałczychy (ich oficjalna nazwa to Sauromatum venosum) królują w podziemnym świecie. Te tajemnicze letnie cebulki mogą kwitnąć nawet wtedy, gdy nie zostały posadzone w ziemi.

209990_(1) aangepast.jpg 221150_aangepast.jpg

Dobrze wiedzieć:

  • Aby uzyskać doskonały efekt kwitnienia, kanny (Canna), warkocznice (Eucomis) i ismeny (Hymenocallis) należy posadzić w ciepłej ziemi.
  • Warto dodać, że tych dziesięć najpopularniejszych letnich roślin cebulowych z imponującymi kwiatami to niejedyne odmiany, spośród których możemy wybierać. Sprawdź wszystkie dostępne letnie kwiaty cebulowe tutaj.