Zen
W tym przypadku motto brzmi: mniej bruku, więcej roślin. Jak się okazuje, daje to kojący efekt. I nie tylko dlatego, że taki widok uspokaja, bo trzeba pamiętać, że kontakt z naturą jest też rodzajem medytacji. Daje nam okazję do tego, by oderwać się od pędzącej rzeczywistości i na chwilę zwolnić tempo. Poza tym większa liczba roślin w ogrodzie poprawia gospodarkę wodną. Kwiaty cebulkowe odgrywają w ogrodzie ważną rolę, gdyż wiosną zakwitają najwcześniej ze wszystkich roślin. Zatem odkryj 4 najlepsze połączenia kwiatów cebulkowych zgodnie z zasadami zen.
Dłuższa przyjemność
Dlaczego sadzimy różne cebulki kwiatowe, a nie tylko jeden rodzaj? Posiadanie w ogrodzie kompozycji z kwiatów cebulkowych pozwoli uzyskać efekt, który potrwa dłużej. Gdy posadzisz rozmaite odmiany, Twój ogród będzie się mienił kolorami nie przez kilka tygodni, ale nawet przez kilka miesięcy. Wszystko dzięki temu, że poszczególne rodzaje roślin cebulkowych zakwitają w różnym czasie. Ponadto łączenie kolorów umożliwi Ci nadanie ogrodowi wymarzonego wyglądu. Każde z poniższych 4 połączeń kwiatów cebulkowych ma inny charakter: romantyczny, pobudzający, radosny lub czarujący.
Przepis 1: Bajkowy róż
Czy jesteś niepoprawnym romantykiem? Czy widok różowego koloru sprawia, że na Twojej twarzy pojawia się uśmiech? Jeśli tak właśnie jest, wybierz połączenie „Bajkowy róż”. Mieszanka wielu odcieni różu i czystej bieli zapewni baśniowy efekt.
Składniki
- Czosnek ozdobny (Allium cowanii)
- Czosnek ozdobny (Allium roseum)
- Zawilec grecki (Anemone blanda ‘White Splendour’)
- Hiacynt (Hyacinthus ‘Pink Pearl’)
- Hiacynt (Hyacinthus ‘White Pearl’)
- Szafirek (Muscari ‘White Magic’)
- Tulipan (Tulipa ‘Columbus’)
- Tulipan (Tulipa ‘Dior’)
- Tulipan (Tulipa ‘Dynasty’)
- Tulipan (Tulipa ‘Santander’)
- Tulipan (Tulipa ‘Tom Pouce’)
- Tulipan (Tulipa ‘White Dynasty’)
Przepis 2: Magiczne indygo
Czy lubisz we wszystkim szczyptę magii? Czy otaczasz się zwykle przedmiotami o nasyconej niebieskiej barwie? Jeśli tak, może Ci się spodobać połączenie „Magiczne indygo”. Błękit indygowy w połączeniu z żółtym wygląda po prostu niesamowicie.
Składniki:
- Zawilec grecki (Anemone blanda ‘Blue Shades’)
- Puszkinia cebulicowata (Puschkinia libanotica)
- Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata ‘Harmony’)
- Narcyzy (odmiany z rodzaju Narcissus)
- Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Przepis 3: Angielski dworek
Czy marzy Ci się bujny ogród pełen różowych i fioletowych kwiatów, zupełnie jak wokół klasycznego angielskiego dworku na wsi? Czy to Twój styl? Jeśli tak, do swojego ogrodu wybierz połączenie „Angielski dworek”, które pozwoli Ci się przenieść do innego świata.
Składniki
- Zawilec grecki (Anemone blanda ‘White Splendour’)
- Szafirek (Muscari armeniacum)
- Hiacynt (Hyacinthus ‘Fondant’)
- Hiacynt (Hyacinthus ‘Woodstock’)
- Tulipan (Tulipa ‘Honeymoon’)
- Tulipan (Tulipa ‘Arabian Mystery’)
- Tulipan (Tulipa ‘Purple Dream’)
Przepis 4: Ekscytujące kontrasty
Czy nigdy nie trzymasz się utartych schematów? Czy zawsze wychodzisz poza zastane ramy? Jeśli tak, idealnym połączeniem dla Ciebie będzie mieszanka „Ekscytujące kontrasty”. To niecodzienne połączenie czerwieni, różu, niebieskości i fioletu wprowadzi do Twojego ogrodu podniecające poruszenie.
Składniki
- Hiacynt (Hyacinthus ‘Fondant’)
- Hiacynt (Hyacinthus ‘Purple Sensation’)
- Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
- Tulipan (Tulipa ‘Showwinner’)
Odmiany w opisanych mieszankach są łatwo dostępne. Jeśli jednak nie uda Ci się znaleźć wszystkich tu wymienionych, zastąp je inną odmianą w takim samym kolorze. Końcowy efekt będzie równie piękny.