Trendy ogrodowe na 2023 rok – hołd dla natury

Obawy dotyczące postępującej zmiany klimatu oraz wynikających z niej skutków i konsekwencji sprawiają, że coraz bardziej uświadamiamy sobie niesamowicie ważną rolę, jaką Matka Natura odgrywa w naszym życiu. Każdego roku coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że musimy zacząć działać już teraz, jeśli chcemy uratować naszą planetę i siebie samych. To wzbudza w nas nie tylko chęć do działania, ale także sprawia, że chętniej się dostosowujemy i zaczynamy dbać o ekologię w codziennym życiu.

Naturalna atmosfera

Staramy się coraz mniej ograniczać przyrodę, co znajduje odzwierciedlenie w naszych ogrodach – stają się coraz bardziej dzikie. Co więcej, wykorzystywanie zróżnicowanych roślin pozwala nam dbać o różnorodność biologiczną. Zapominamy o płytach, kostce i innych elementach wystroju ogrodu. Gdy decydujemy się na utwardzenie ścieżki, wybieramy pokrycia pozwalające roślinom na przedostawanie się przez szczeliny.

Mniejsze przestrzenie

Nawet w małym ogródku czy na balkonie coraz częściej otaczamy się naturą. Chcemy, by zieleń otaczała nas ze wszystkich stron w każdym miejscu, niezależnie od rozmiarów. Sadzenie wielu zróżnicowanych roślin przyozdabiających balustrady, balkony, a także donice, rabatki i pionowe ogrody jest niezwykle ważne – najlepiej zazielenić każdą możliwą przestrzeń. Natura jest wszędzie.

Organiczne zapylanie krzyżowe

Naturalne i harmonijne kolory, takie jak ziemiste odcienie i zielenie dopełniają idealnie subtelne biele, róże i inne barwy inspirowane naturą – to pozwoli zapewnić odpowiednią atmosferę w ogrodzie. Kwiaty i rośliny można wykorzystać do dekoracji na naprawdę fantazyjne i naturalne sposoby. Czas wyrzucić z myśli proste, sztywne formy i dodać więcej kolorów. Rośliny sprawiają, że ogród zamienia się w prawdziwy spektakl pełen kolorów i zróżnicowanych kształtów – warto uzupełnić je odpowiednimi elementami wystroju, które nie będą zaburzać naturalnego wyglądu.

Oda do przyrody – wykres kolorów

Poezja w ogrodzie

Rośliny cebulkowe idealnie sprawdzają się w budowaniu naturalnej atmosfery ogrodu. Letnie kwiaty cebulkowe takie jak dalie, mieczyki, kalle i begonie zwiększają intensywność zieleni i dodają odrobinę koloru do ogrodowych kompozycji. Wykorzystaj cebulki w roli naturalnych akcentów między innymi roślinami na grządkach i rabatkach. Pamiętaj tylko o wykorzystaniu zbliżonych kształtów i komplementarnych kolorów – w ten sposób zadbasz o naturalny wygląd.