Pociąg do niebieskich kwiatów
Niebieski jest kolorem symbolizującym siłę woli i wiarę. Otaczanie się tą barwą zachęca zarówno do kreatywności, jak i do odpoczynku. Efekt, jaki można osiągnąć za pomocą samych kolorów, jest zdumiewający. Zatem już nie powinno dziwić, że do swoich ogrodów wybieramy niebieskie kwiaty. Wciąż pozostaje pytanie: jak można to osiągnąć bez wprowadzenia radykalnych zmian w ogrodzie? Odpowiedź brzmi: sadzimy cebulki kwiatowe! Mogą one zamienić Twój ogród w morze niebieskich kwiatów, nawet już wczesną wiosną.
Dodawanie cebulek
Cebulki kwiatowe łatwo się przyjmują między bylinami i krzewami, które wczesną wiosną nie wytwarzają jeszcze liści ani kwiatów. A niektóre sprawdzą się równie dobrze w cieniu drzew. Dzięki temu możliwe jest zasadzenie w ogrodzie dodatkowych cebulek kwiatowych bez konieczności wprowadzania w nim drastycznych zmian. I tak zyskasz ogród pełen niebieskich kwiatów. Wiele odmian cebulek wytwarza kwiaty w niebieskim kolorze. Wśród nich jest także wiele takich, które zakwitają rok po roku, więc będziesz się nimi cieszyć jeszcze dłużej.
Najlepsza ósemka
Aby ułatwić start, przedstawiamy listę 8 najlepszych odmian niebieskich kwiatów cebulowych. Wystarczy wybrać te, które będą najładniej wyglądać w Twoim ogrodzie. Które lubisz najbardziej?
- Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata)
- Zawilec grecki (Anemone blanda)
- Hiacynt (odmiany z rodzaju Hyacinthus)
- Śnieżnik (odmiany z rodzaju Chionodoxa)
- Puszkinia cebulicowata (Puschkinia libanotica
- Szafirek (odmiany z rodzaju Muscari)
- Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
- Krokusy (odmiany z rodzaju Crocus)
Sadzenie
Po zakupieniu wybranych cebulek kwiatowych trzeba je zasadzić w ogrodzie lub w doniczkach. Najlepszą porą na sadzenie jest okres od września do końca grudnia. Należy tylko pamiętać, żeby zasadzić cebulki, zanim gleba zacznie zamarzać.
Krok 1
Usuń chwasty i małe kamienie, a następnie wykop zagłębienie w glebie, aby dodać nieco ziemi ogrodniczej i poprawić drenaż.
Krok 2
Wykop zagłębienie dla kilku cebulek kwiatowych lub przygotuj pojedyncze zagłębienia, w których każdą cebulkę zasadzisz osobno. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar sadzonej cebulki kwiatowej. Duże cebulki kwiatowe (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5 – 5 cm) — na głębokości od 7 do 10 cm.
Krok 3
Delikatnie wciskaj cebulki kwiatowe w glebę, tak aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Uważaj, by nie naciskać zbyt mocno na cebulki kwiatowe, ponieważ mogłoby to spowodować ich uszkodzenie. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępach od 7 do 20 cm, a małe — od 3 do 7 cm.
Krok 4
Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień.
Krok 5
Jeśli gleba jest sucha, podlej cebulki wodą.