8 najpopularniejszych niebieskich kwiatów

Pociąg do niebieskich kwiatów

Niebieski jest kolorem symbolizującym siłę woli i wiarę. Otaczanie się tą barwą zachęca zarówno do kreatywności, jak i do odpoczynku. Efekt, jaki można osiągnąć za pomocą samych kolorów, jest zdumiewający. Zatem już nie powinno dziwić, że do swoich ogrodów wybieramy niebieskie kwiaty. Wciąż pozostaje pytanie: jak można to osiągnąć bez wprowadzenia radykalnych zmian w ogrodzie? Odpowiedź brzmi: sadzimy cebulki kwiatowe! Mogą one zamienić Twój ogród w morze niebieskich kwiatów, nawet już wczesną wiosną.

45062_aangepast.jpg

203520_aangepast.jpg

Dodawanie cebulek

Cebulki kwiatowe łatwo się przyjmują między bylinami i krzewami, które wczesną wiosną nie wytwarzają jeszcze liści ani kwiatów. A niektóre sprawdzą się równie dobrze w cieniu drzew. Dzięki temu możliwe jest zasadzenie w ogrodzie dodatkowych cebulek kwiatowych bez konieczności wprowadzania w nim drastycznych zmian. I tak zyskasz ogród pełen niebieskich kwiatów. Wiele odmian cebulek wytwarza kwiaty w niebieskim kolorze. Wśród nich jest także wiele takich, które zakwitają rok po roku, więc będziesz się nimi cieszyć jeszcze dłużej.

207295_aangepast.jpg

212137_aangepast.jpg

Najlepsza ósemka

Aby ułatwić start, przedstawiamy listę 8 najlepszych odmian niebieskich kwiatów cebulowych. Wystarczy wybrać te, które będą najładniej wyglądać w Twoim ogrodzie. Które lubisz najbardziej?

  1. Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata)
  2. Zawilec grecki (Anemone blanda)
  3. Hiacynt (odmiany z rodzaju Hyacinthus)
  4. Śnieżnik (odmiany z rodzaju Chionodoxa)
  5. Puszkinia cebulicowata (Puschkinia libanotica
  6. Szafirek (odmiany z rodzaju Muscari)
  7. Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
  8. Krokusy (odmiany z rodzaju Crocus)

216280_aangepast.jpg

217062_aangepast.jpg

Sadzenie

Po zakupieniu wybranych cebulek kwiatowych trzeba je zasadzić w ogrodzie lub w doniczkach. Najlepszą porą na sadzenie jest okres od września do końca grudnia. Należy tylko pamiętać, żeby zasadzić cebulki, zanim gleba zacznie zamarzać.

Krok 1

Usuń chwasty i małe kamienie, a następnie wykop zagłębienie w glebie, aby dodać nieco ziemi ogrodniczej i poprawić drenaż.

Krok 2

Wykop zagłębienie dla kilku cebulek kwiatowych lub przygotuj pojedyncze zagłębienia, w których każdą cebulkę zasadzisz osobno. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar sadzonej cebulki kwiatowej. Duże cebulki kwiatowe (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5 – 5 cm) — na głębokości od 7 do 10 cm.

Krok 3

Delikatnie wciskaj cebulki kwiatowe w glebę, tak aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Uważaj, by nie naciskać zbyt mocno na cebulki kwiatowe, ponieważ mogłoby to spowodować ich uszkodzenie. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępach od 7 do 20 cm, a małe — od 3 do 7 cm.

Krok 4

Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień.

Krok 5

Jeśli gleba jest sucha, podlej cebulki wodą.

217903_aangepast.jpg

218334_aangepast.jpg