Letnie rośliny cebulowe powinny zajmować ważne miejsce w planach nasadzeń dla zielonych miast. Taka inwestycja z pewnością przełoży się na wiele zróżnicowanych korzyści. Dzięki wielomiesięcznym okresom kwitnienia i pięknym kolorom rośliny cebulowe pozwalają zapewnić lepsze warunki do życia zarówno ludzi, jak i zwierząt.
Dobre samopoczucie i różnorodność biologiczna
Letnie rośliny cebulowe mają magiczną moc – potrafią sprawić, że ulice wyglądają pięknie i atrakcyjnie niezależnie od tego, czy zostaną zasadzone w donicach, na rabatkach czy na trawnikach i skwerkach. Co więcej, dobranie odpowiednich odmian sprawi, że miejsca, w których się znajdą, będą pełne kolorów od końcówki maja do późnej jesieni. Wiele letnich roślin cebulowych to rośliny miododajne, dlatego przyciągają całe grupy motyli, pszczół miodnych i innych owadów zapylających, w tym trzmieli. W rezultacie przyczyniają się do ochrony różnorodności biologicznej.
Skuteczne nasadzenia w zielonych miastach
Wieloletnie letnie rośliny cebulowe są odporne na warunki i mogą zakwitać rok po roku. Wśród nich można wymienić:
- Liatrę kłosową (Liatris spicata) kwitnącą od lipca do sierpnia;
- Krokosmię (wcześniej znaną jako montbrecję) kwitnącą od lipca do września, a po przekwitnięciu pozostawiającą ozdobne jagody;
- Zawilce wieńcowe (Anemone coronaria) kwitnące od maja do sierpnia;
- Kosaćce holenderskie (Iris hollandica) kwitnące od maja do czerwca;
- Mieczyki (Gladiolus) kwitnące od lipca do września. W miastach najlepiej radzą sobie mieczyki karłowate (Gladiolus nanus) i mieczyki abisyńskie (Gladiolus callianthus).
Jednoroczne cebulki kwiatowe
Jednoroczne letnie kwiaty cebulowe po okresie kwitnienia należy wykopać z gleby i zastąpić cebulkami kwiatów kwitnących wiosną. Szczególnie dalie o kwiatach pojedynczych i półpełnych, które kwitną od lipca do października, stanowią pokusę nie do odparcia dla pożytecznych owadów. Na szczególne miejsce w miastach zasługuje także nieco mniej znana tygrysówka (Tigridia), która kwitnie od lipca do września.
Praktyczne wskazówki
- Rośliny należy sadzić w okresie od końca kwietnia do końca maja.
- Idealnym miejscem będzie obszar z przepuszczalną glebą i dobrym nasłonecznieniem.
- Rośliny można sadzić w grupach jednogatunkowych, mieszanych lub w połączeniu z bylinami i krzewami. Można nawet skorzystać ze specjalnych mieszanek przygotowanych z myślą o nasadzeniach.