Wyjątkowe piękno dalii i ich zróżnicowane barwy potrafią wprowadzić odrobinę magii do każdego ogrodu. Magię, która trwa do późnej jesieni, gdy kolory innych kwiatów są już wyłącznie mglistym wspomnieniem. Dzięki późnemu kwitnieniu doskonale przypominają nam o cieple letnich miesięcy.
Dzieła sztuki w ogrodzie
Dalie można z pewnością porównać do dzieł sztuki Matki Natury – ich płatki charakteryzują się zróżnicowaną kolorystyką, od delikatnych pastelowych tonów po żywe, jaskrawe odcienie, a mnogość kształtów kwiatów przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Dzięki takiej różnorodności wpasują się doskonale do ogrodu w każdym stylu, niezależnie od tego, czy zależy ci na osiągnięciu romantycznego efektu, czy raczej wolisz nowoczesne rozwiązania. Pozwól na to, by oczarowało cię ich piękno.
Dalia – uosobienie wszechstronności
Jednym z najważniejszych czynników wyróżniających dalie spośród innych roślin bulwiastych jest ich różnorodność. To nie tylko prawdziwa feeria barw i cieszących nasze oczy niecodziennych kształtów, ale także zaproszenie dla motyli i pszczół. Wystarczy kilka kwiatów, by ogród stał się tętniącym życiem ekosystemem. Niezależnie od tego, czy masz już spore doświadczenie w utrzymywaniu własnego ogrodu, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z kwiatami, dalie są zawsze doskonałym wyborem. Jeśli szukasz prostego sposobu na upiększenie swojego ogrodu lub balkonu, a także wprowadzenie tam odrobiny magii, wybór może być tylko jeden. Postaw na prawdziwe gwiazdy lata i jesieni.
Wskazówki
- Sadzenie dalii: Dalie sadzimy w dobrze nasłonecznionym miejscu. Przed posadzeniem bulwy upewnij się, że gleba jest dobrze przepuszczalna, a następnie regularnie ją podlewaj.
- Usuwanie zwiędłych kwiatów: Jeśli chcesz, by dalie wyglądały pięknie i stale kwitnęły, regularnie usuwaj zwiędłe kwiaty. W ten sposób zachęcisz roślinę do wypuszczania nowych pąków.
- Dobre oparcie to podstawa: Kwiaty dalii bywają duże i ciężkie, dlatego warto odpowiednio podeprzeć rośliny, aby zapobiec wyginaniu się lub łamaniu łodyg pod ciężarem kwiatostanów.
- Podlewanie: Choć jesień jest chłodniejsza niż lato, dalie wymagają regularnego podlewania o każdej porze roku. W bardziej suchych okresach dbaj o to, by gleba pozostawała wilgotna. Unikaj przelewania.
- Dalie w zimie: Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym zimy bywają surowe, wykop bulwy po pierwszych przymrozkach. Przytnij łodygi do długości około 10 centymetrów nad poziomem gleby i pozostaw je na kilka dni do wyschnięcia. Bulwy przechowuj w chłodnym, zacienionym i ciepłym miejscu – na przykład w piwnicy. Gdy przyjdzie wiosna, możesz zasadzić je ponownie.