Letnia atmosfera dzięki mieczykom

Mieczyki symbolizują dumę, siłę i zwycięstwo. Jeśli chcesz, by ozdabiały twój ogród swoim pięknem, kup i posadź cebulki już wiosną. Wtedy zaczną kwitnąć przed końcem roku, a dzięki eksplozji kolorów wprowadzą letnią atmosferę do twojego otoczenia.

Szeroka paleta kolorów

Kwiatostany mieczyków rosną po obu stronach łodygi, a lista dostępnych kolorów jest za długa, by wymienić wszystkie na jednym oddechu – biel, kremowy, czerwień, żółty, róż, fiolet, błękit, pomarańczowy i limonkowy… Do wyboru, do koloru! Znajdziesz nawet odmiany charakteryzujące się wieloma kolorami kwiatów! Co więcej, dzięki dużej ilości pyłku i nektaru mieczyki zapewniają ucztę pożytecznym owadom, a długi okres kwitnienia sprawia, że kwiaty cieszą oczy od lipca do października.

Małe i duże

Większość mieczyków rosnących w naszych ogrodach pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Niestety, ich odporność na trudne warunki pozostawia wiele do życzenia. Na rynku stale pojawiają się nowe odmiany, a najliczniejszą grupą są mieczyki charakteryzujące się dużymi kwiatami. Niektóre z nich osiągają nawet ponad metr wysokości. Mieczyk abisyński (Gladiolus callianthus „Murielae”, nazywany także Acidanthera murielae) to niezwykła odmiana wielkokwiatowa o białych kwiatach w kształcie gwiazdy z bordowymi środkami. Charakteryzuje się także wyjątkowym zapachem. Gladiolus nanus to jeden z przedstawicieli mieczyków drobnokwiatowych. Niektórzy określają go mianem mieczyka karłowatego.

Plan na mieczyki krok po kroku

 1. Poczekaj na koniec okresu nocnych przymrozków – dopiero wtedy przystąp do działania.
 2. Wybierz miejsce o dużym nasłonecznieniu i przepuszczalnej glebie – mieczyki nie lubią zbyt dużej wilgotności. W razie potrzeby można usypać niewielki kopczyk i posadzić w nim bulwy. Zanim zaczniesz, warto spulchnić glebę na dnie oraz wokół miejsca, w którym posadzisz swoje kwiaty.
 3. Dodaj kompost lub nawóz organiczny, by zapewnić najlepsze warunki do rozwoju kwiatów.
 4. Zasadź bulwy w odległości około 12 centymetrów od siebie na głębokości 10 centymetrów – pamiętaj o tym, by ułożyć je czubkiem do góry. Wypełnij otwór ziemią i lekko ją ubij.
 5. Po posadzeniu podlej bulwy i uzbrój się w cierpliwość.
 6. Po wykiełkowaniu roślin możesz podeprzeć wyższe łodygi, aby się nie przewróciły.
 7. Podlewaj kwiaty regularnie w okresach suszy w sezonie wegetacyjnym.
 8. Gdy pojawią się pierwsze kwiaty, zacznij cieszyć się letnią atmosferą!

Ciekawostka

Mieczyki zawdzięcza swoją nazwę liściom w charakterystycznym kształcie. Nawet ich łacińska nazwa jest zdrobnieniem od słowa „gladius” oznaczającego miecz. Kwiat ten nazywany jest również lilią mieczową.

Praktyczne wskazówki

 • Mieczyki możesz sadzić w grupach lub pojedynczo wśród innych roślin na rabatach. Jeśli chcesz uzyskać naturalny wygląd, możesz rozsypać bulwy w ogrodzie i zasadzić je dokładnie tam, gdzie spadną.
 • Mieczyki wyglądają doskonale także w doniczkach, szczególnie niskopienne odmiany.
 • Jeśli chcesz uzyskać dłuższy okres kwitnienia, sadź kolejne bulwy w pewnych odstępach czasowych – na przykład raz na dwa tygodnie.