Amarylis: wyjątkowa świąteczna dekoracja

Pełne blasku

Amarylisy są również znane pod swoją botaniczną nazwą: Hippeastrum – zwartnice. Greckie słowo amarusso, od którego pochodzi ich nazwa, oznacza „błyszczę”. Obserwowanie, jak z cebulki wyrasta kwiat, jest naprawdę fascynujące. Promieniste kwiaty wyłaniają się na końcu dużej, prostej łodygi niczym za sprawą magii. Z majestatycznych cebulek wyrastają równie imponujące kwiaty. Co więcej, istnieje ponad 70 odmian amarylisów.

244256_aangepast.jpg

244328_aangepast.jpg

Zrób to sam

Zainspiruj się amarylisami i obudź w sobie kreatywność. Podziwianie samodzielnie wykonanych ozdób jest niezwykle satysfakcjonujące. Oto, co jest Ci potrzebne: cebulka amarylisa, stara gazeta, szklany wazon w odpowiednim rozmiarze, lakier do włosów i brokat. Użyj gazety jako podkładki. Spryskaj cebulkę amarylisa lakierem do włosów. Od razu posyp cebulkę brokatem. Strzep nadmiar brokatu na gazetę. Włóż błyszczącą cebulkę do wazonu. Gotowe!

244260_aangepast.jpg 244279_aangepast.jpg

Duże i wyraziste

Jeśli lubisz wszystko, co duże, wyraziste i naturalne, ogromna cebulka amarylisa, która ma duże, grube łodygi i wielkie kwiaty, to coś dla Ciebie. Podkreśl jej wyrazisty charakter, używając niepomalowanej drewnianej doniczki, na której widoczne są słoje. Następnie zawiąż dookoła złotą, delikatnie tkaną świąteczną wstążkę w gwiazdki, aby uzyskać idealny efekt końcowy. Czy obserwowanie, jak amarylis powoli, ale zdecydowanie rozkwita podczas świąt nie jest czymś wyjątkowym?

244283_aangepast.jpg 244325_aangepast.jpg

Glamour

Styl glamour jest ostatnio niezwykle popularny. Żaden inny kwiat nie wpisuje się w niego lepiej niż amarylis. Jego zachwycające piękno sprawia, że dom wygląda elegancko i stylowo. Połącz amarylisy w czerwonym i różowym kolorze. W takim połączeniu te imponujące kwiaty niemal przytłoczą Cię swoim blaskiem. Dodaj złote bombki i postaw ten wyjątkowy świąteczny stroik na obrusie w dopasowanych kolorach. Pozostanie Ci tylko wygodnie usiąść i podziwiać swoje dzieło.

244258_aangepast.jpg 244329_aangepast.jpg

Wskazówki pielęgnacyjne

  • Zanim amarylis zacznie rosnąć, należy go delikatnie pobudzić do życia. Aby to zrobić, umieść cebulkę na godzinę w pojemniku wypełnionym letnią wodą. Dzięki temu cebulka zacznie wypuszczać korzenie.
  • Następnie możesz ją posadzić w doniczce wypełnionej ziemią kompostową do roślin doniczkowych, włożyć ją do płytkiej miseczki lub umieścić na powierzchni wody.
  • Amarylisy preferują ciepłe otoczenie. Idealna jest dla nich temperatura pokojowa od 20 do 24°C.
  • Potrzebują one także odpowiedniej ilości światła. Jeśli jest go zbyt mało, łodygi wyrastają za wysoko i trzeba je podeprzeć.