Cebulki kwiatowe – piękno ukryte zimą

Jeśli chcesz, by wiosną twój ogród wypełnił się mnóstwem kwiatów, zasadź cebulki i bulwy jesienią. Podczas zimowych miesięcy nie odpoczywają – zamiast tego przygotowują się do tego, by wiosną zakwitnąć z pełną mocą i zachwycać swoim pięknem.

Upiększający sen

Rośliny cebulkowe kwitnące wiosną potrzebują okresu zimowego, aby za kilka miesięcy zakwitnąć pełnią kolorów. Dlatego właśnie należy zasadzić je jesienią, zanim pojawią się pierwsze przymrozki – to właśnie wtedy jest najlepszy moment, by znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie, doniczkach lub kwietnikach. Dzięki temu, że zasadzisz je jesienią, cebulki będą miały mnóstwo czasu na rozwinięcie silnych korzeni i przygotowanie się na wiosenny rozkwit.

Wiosenny zachwyt

Jeśli chcesz, swoje cebulki możesz sadzić w grupach lub w przypadkowych miejscach – w ten sposób sprawisz, że twój ogród będzie wyglądał naturalnie. Aby osiągnąć taki rezultat, wybierz różne rodzaje cebulek i rozrzuć je po całym ogrodzie. Następnie zasadź je w miejscach, w których spadną na ziemię. Gdy zakwitną z nadejściem wiosny, z pewnością zachwycą wzrok wszystkich, którzy choćby rzucą na nie okiem.

Piękniejsze z każdym rokiem

Niektóre cebulki kwiatowe po zasadzeniu wyskakują z ziemi każdego roku niczym za dotknięciem magicznej różdżki. To oznacza, że gdy przekwitną i obumrą, możesz je zostawić w ziemi i nie martwić się o ich dobrostan. Gdy tylko nadejdzie wiosna, zakwitną ponownie, a niektóre z nich mogą nawet się rozmnażać. Jeśli chcesz, by ozdabiały twój ogród, zapytaj o nie w sklepie ogrodniczym. Warto także uważnie czytać etykiety i opisy na opakowaniach – najczęściej znajdziesz na nich informacje na ten temat.

Przechowywanie cebulek

Niestety, nie wszystkie cebulki możesz zostawić w ogrodzie na zimę. Jeśli jednak chcesz cieszyć się pięknymi kwiatami w kolejnym roku, odetnij zwiędłe kwiatostany. Gdy łodyga i liście również obumrą, wykop cebulki z ziemi i umieść je w kartonowym pudełku. Zanim umieścisz je w suchym i chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy, usuń stare korzenie i skórkę z cebulek, a następnie owiń je papierem gazetowym. Jesienią możesz posadzić je ponownie, aby były gotowe do kwitnienia wiosną.

Wskazówki

  • Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe morze kwiatów w ogrodzie wraz z nadejściem wiosny, kup mnóstwo cebulek.
  • Jeśli chcesz mieć pewność, że twój ogród będzie cieszył oko przez długi czas, dobierz różne rośliny cebulkowe, zwracając uwagę na ich okresy kwitnienia. Możesz zasadzić na przykład rośliny kwitnące bardzo wcześnie, takie jak krokusy (styczeń/luty), mieszając je z roślinami rozkwitającymi w późniejszych miesiącach – na przykład czosnkiem (maj/czerwiec).
  • Cebulki należy sadzić na głębokości dwukrotnie większej od ich rozmiaru, czubkiem do góry.