Zbieranie kwiatów z własnego ogrodu? Czemu nie!

Dzięki cebulkom kwiatowym możesz cieszyć się cudowną wiosenną atmosferą już od pierwszych dni wiosny, aż do końca lata. Choć marzec i kwiecień często bywają zimne i ponure, nie przeszkadza to kwiatom cebulkowym, które zaczynają wtedy kwitnąć. Pomyśl, że możesz nawet zebrać kilka z nich i ustawić je w wazonie, aby cieszyć się powiewem wiosny także we własnym wnętrzu!

Kwietny ogród dla każdego

Zbierając kwiaty, warto pamiętać o tym, by w ogrodzie nie było pustych miejsc. Dlatego dobrze jest wybrać niewielką rabatkę o powierzchni pół metra kwadratowego (lub większą, jeśli masz na to ochotę), na której stworzysz swój własny ogródek, z którego zbierzesz kwiaty do bukietów. Wybierz kwiaty o różnych kształtach, kolorach i czasie kwitnienia, aby móc zbierać je dłużej i zawsze móc cieszyć się ich pięknem w swoim domu. Jeśli nie masz miejsca na taką rabatkę, wystarczy zasadzić jesienią nieco więcej cebulek. W ten sposób nikt nie zauważy, jeśli od czasu do czasu utniesz kilka kwiatów do swojego wazonu.

Idealne do zbierania

Oczywistym wyborem jest popularny tulipan, jednak warto pomyśleć o innych wiosennych kwiatach, takich jak hiacynty, żonkile, czosnek czy niebieskie (lub białe) szafirki. Jeśli postawisz na żonkile, pamiętaj o tym, by nie umieszczać ich w wazonie wraz z innymi kwiatami od razu – wydzielina, którą wytwarzają zaraz po przycięciu, jest szkodliwa dla innych kwiatów. Z tego powodu warto ustawić je na kilka godzin w osobnym wazonie. Po tym czasie przestaną wytwarzać szkodliwą wydzielinę – dopiero wtedy należy umieścić je w wazonie z pozostałymi kwiatami.

Sadzenie wiosennych cebulek

Wybierz odpowiednie cebulki jesienią, a następnie zasadź je, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Możesz znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie, doniczkach lub kwietnikach. Posadź je na głębokości stanowiącej trzykrotność wysokości cebulki.

Wskazówka:

Pamiętaj, że kwiaty z własnego ogrodu mogą być doskonałym podarunkiem dla kogoś szczególnego. To zawsze dobry pomysł na oryginalny prezent!