Odpowiedni ogród
W zasadzie w każdym ogrodzie można wydzielić przestrzeń na cięte kwiaty do bukietów. Miejsce nie ma aż tak dużego znaczenia, gdyż tego typu kwiaty urosną wszędzie: w ogrodzie warzywnym, w ogródku w mieście, na wsi, a także na balkonie czy tarasie. Jedynym warunkiem takiej uprawy w ogrodzie lub pojemniku jest wybór słonecznego miejsca, dzięki czemu z cebulek wyrosną bujne kwiaty.
Dlaczego letnie rośliny cebulkowe?
W odróżnieniu od innych roślin letnie rośliny cebulkowe idealnie sprawdzają się w uprawie na bukiety, gdyż wytwarzają ogromne ilości kwiatów już podczas pierwszego sezonu kwitnienia. Jeśli odpowiednio dobierzesz cebulki, w Twoim ogrodzie nie zabraknie kwiatów na bukiety od czerwca do późnego października. Czy może być coś przyjemniejszego? Ponadto, co równie ważne, z letnich cebulek wyrastają kwiaty o najróżniejszych kształtach, rozmiarach i barwach.
Czas wyboru
Niemalże wszystkie letnie rośliny cebulkowe nadają się do ogródków na kwiaty cięte. Dlatego najlepiej wybrać kwiaty w swoich ulubionych kolorach. Spośród wszystkich letnich cebulek dalie można by uznać za najlepszy wybór, gdyż wytwarzają największe kwiaty o imponującym wyglądzie, które ponadto nie przestają się rozwijać aż do pierwszych mrozów. Można też spróbować odmian mieczyków, kalii etiopskich, lilii czy kwiatów krokosmii. Każda z tych odmian charakteryzuje się pięknymi kwiatami.
Sadzenie i ścinanie
Zatem co należy zrobić, zanim przejdziemy do najlepszego etapu — czyli wybierania kwiatów na bukiet? Przede wszystkim musisz wybrać i zakupić wyjątkowe dla siebie odmiany w najpiękniejszych kolorach. Dobrym miejscem na zakupy są centra ogrodnicze, markety budowlane oraz sklepy internetowe. Następnie wystarczy posadzić cebulki, poczekać kilka tygodni… i kwiaty na bukiet gotowe!
- Letnie rośliny cebulkowe powinno się sadzić wiosną, kiedy minie już ryzyko przymrozków, a więc najlepiej w kwietniu lub w maju.
- Ponieważ cebulki te lubią kąpiele słoneczne, wybierz takie miejsce, które jest wystawione na działanie słońca przez cały dzień. Weź też pod uwagę ich wysokość. Wysokie kwiaty cebulkowe najlepiej prezentują się w tle, a niższe odmiany z przodu.
- Rozluźnij glebę łopatką lub szpadlem, a następnie usuń chwasty oraz kamyki.
- Ułóż ostrożnie cebulki w glebie. Większość z nich posadź na głębokości ich dwóch wysokości. Wyjątki od tej reguły stanowią bulwy dalii. Sadzi się je tuż pod powierzchnią gleby, ponieważ do wzrostu potrzebują ciepła słonecznego.
- Dalie będą doskonale rosły nie tylko w ogrodzie, ale także w doniczkach i rozsadnikach na tarasie lub balkonie. W tym celu napełnij wystarczającą ilością kompostu dużych rozmiarów doniczkę lub rozsadnik z otworami w dnie.
- Po posadzeniu cebulek dobrze je podlej, żeby dać im bodziec do szybszego wzrostu.
- Pamiętaj ponadto o podlewaniu ich podczas bezdeszczowych dni w okresie kwitnienia. Podczas upałów odetchną z ulgą, gdy podlejesz je wieczorem.