Bukiet z własnych kwiatów

Odpowiedni ogród

W zasadzie w każdym ogrodzie można wydzielić przestrzeń na cięte kwiaty do bukietów. Miejsce nie ma aż tak dużego znaczenia, gdyż tego typu kwiaty urosną wszędzie: w ogrodzie warzywnym, w ogródku w mieście, na wsi, a także na balkonie czy tarasie. Jedynym warunkiem takiej uprawy w ogrodzie lub pojemniku jest wybór słonecznego miejsca, dzięki czemu z cebulek wyrosną bujne kwiaty.

210143.jpg 210152.jpg

Dlaczego letnie rośliny cebulkowe?

W odróżnieniu od innych roślin letnie rośliny cebulkowe idealnie sprawdzają się w uprawie na bukiety, gdyż wytwarzają ogromne ilości kwiatów już podczas pierwszego sezonu kwitnienia. Jeśli odpowiednio dobierzesz cebulki, w Twoim ogrodzie nie zabraknie kwiatów na bukiety od czerwca do późnego października. Czy może być coś przyjemniejszego? Ponadto, co równie ważne, z letnich cebulek wyrastają kwiaty o najróżniejszych kształtach, rozmiarach i barwach.

Czas wyboru

Niemalże wszystkie letnie rośliny cebulkowe nadają się do ogródków na kwiaty cięte. Dlatego najlepiej wybrać kwiaty w swoich ulubionych kolorach. Spośród wszystkich letnich cebulek dalie można by uznać za najlepszy wybór, gdyż wytwarzają największe kwiaty o imponującym wyglądzie, które ponadto nie przestają się rozwijać aż do pierwszych mrozów. Można też spróbować odmian mieczyków, kalii etiopskich, lilii czy kwiatów krokosmii. Każda z tych odmian charakteryzuje się pięknymi kwiatami.

219045.jpg 221289.jpg

Sadzenie i ścinanie

Zatem co należy zrobić, zanim przejdziemy do najlepszego etapu — czyli wybierania kwiatów na bukiet? Przede wszystkim musisz wybrać i zakupić wyjątkowe dla siebie odmiany w najpiękniejszych kolorach. Dobrym miejscem na zakupy są centra ogrodnicze, markety budowlane oraz sklepy internetowe. Następnie wystarczy posadzić cebulki, poczekać kilka tygodni… i kwiaty na bukiet gotowe!

  1. Letnie rośliny cebulkowe powinno się sadzić wiosną, kiedy minie już ryzyko przymrozków, a więc najlepiej w kwietniu lub w maju.
  2. Ponieważ cebulki te lubią kąpiele słoneczne, wybierz takie miejsce, które jest wystawione na działanie słońca przez cały dzień. Weź też pod uwagę ich wysokość. Wysokie kwiaty cebulkowe najlepiej prezentują się w tle, a niższe odmiany z przodu.
  3. Rozluźnij glebę łopatką lub szpadlem, a następnie usuń chwasty oraz kamyki.
  4. Ułóż ostrożnie cebulki w glebie. Większość z nich posadź na głębokości ich dwóch wysokości. Wyjątki od tej reguły stanowią bulwy dalii. Sadzi się je tuż pod powierzchnią gleby, ponieważ do wzrostu potrzebują ciepła słonecznego.
  5. Dalie będą doskonale rosły nie tylko w ogrodzie, ale także w doniczkach i rozsadnikach na tarasie lub balkonie. W tym celu napełnij wystarczającą ilością kompostu dużych rozmiarów doniczkę lub rozsadnik z otworami w dnie.
  6. Po posadzeniu cebulek dobrze je podlej, żeby dać im bodziec do szybszego wzrostu.
  7. Pamiętaj ponadto o podlewaniu ich podczas bezdeszczowych dni w okresie kwitnienia. Podczas upałów odetchną z ulgą, gdy podlejesz je wieczorem.