FAQ

Przedstawiamy zbiór częstych pytań, jakie inni ogrodnicy zadawali nam podczas pierwszej i kolejnych czynności sadzenia cebul kwiatowych. Mamy nadzieję, że nasze rozwiązania pomogą poznać świat cebul kwiatowych! Nie możesz znaleźć odpowiedzi na konkretne p

Wieloletnie cebulki kwiatowe to takie, które wschodzą i kwitną rok po roku. Cebulki aklimatyzujące również wschodzą co roku, ale przy tym zwiększają swoją liczebność. Cebulki kwiatowe dzielą się na trzy grupy: jednoroczne, wieloletnie i aklimatyzujące się. Cebulki jednoroczne w pierwszym roku będą kwitły najpiękniej i najbujniej, ale wzejdą także w kolejnym roku. Z biegiem czasu przestaną w ogóle kwitnąć.
Cebulki kwiatów kwitnących wiosną trzeba podlać natychmiast po ich zasadzeniu. Dzięki temu zapuszczą korzenie. Im prędzej pojawią się korzenie, tym lepiej cebulka kwiatowa będzie w stanie znieść zimno, a nawet temperatury poniżej zera. Kwiaty cebulkowe w donicach również wymagają podlewania po zasadzeniu, ponieważ gleba wysycha wtedy szybciej. Cebulki kwiatów kwitnących latem potrzebują jeszcze więcej wody tuż po zasadzeniu. Po zasadzeniu cebulek utrzymuj wilgotną glebę w ogródku lub donicach/skrzynkach na rośliny.  
Rośliny wieloletnie, które kwitną każdego roku, nazywamy bylinami. Po przekwitnięciu należy pozostawić je w spokoju w ziemi, aby ich listowie (łodygi i liście) miało czas zwiędnąć i aby cebulki pod ziemią mogły się przygotować do następnego sezonu wegetacyjnego. Nie różnią się pod tym względem zupełnie niczym od innych roślin wieloletnich. Niektóre dzięki podziemnemu rozmnażaniu wyrastają nawet liczniej niż przed rokiem. Czyż to nie wspaniałe? Jeśli interesują cię cebulki roślin wieloletnich, masz do wyboru naprawdę wiele odmian, od zawilca greckiego (Anemone blanda), przez piękne śnieżniki (Chionodoxa), hiacyntowce (Hyacinthoides) i rozkwitające feerią barw puszkinie cebulicowate (Puschkinia). Wśród rozmnażających się roślin wieloletnich można wymienić między innymi śnieżyczkę (Galanthus), kolorowe kaczeńce (Narcissus), błękitne cebulice (Scilla) oraz pachnące śnieżyce wiosenne (Leucojum vernum).
Tulipany należy sadzić od połowy września do połowy grudnia. Najlepszą porą jest jesień, ponieważ cebulki tulipanów lubią niskie temperatury. Posadź je jednak przed pierwszymi przymrozkami. Najlepiej jest sadzić cebulki kwiatowe bezpośrednio po ich zakupie. Jeśli musisz je przez jakiś czas przechowywać, wybierz chłodne (10-15°Celsjusza), suche miejsce.
Następnie ułóż w nich cebulki szpiczastą stroną do góry.