Pielęgnacja i dbałość
Cebule kwiatowe wymagają niewielkiej dbałości. Wiele rodzajów cebul można nawet pozostawiać w tym samym miejscu na całe lata. Mnożą się one same z siebie, wytwarzając nasiona lub samorzutnie wytwarzając więcej cebul kwiatowych . Proces ten nazywany jest aklimatyzacją. Po tylu latach, żonkile, krokusy, tojad, zawilce, przebiśniegi, cebulice i szafirki mogą tworzyć nieprzerwany dywan roślinny.
Inne cebule kwiatowe, takie jak tulipany i hiacynty kwitną obficie w pierwszym roku po posadzeniu, ale wytwarzają coraz mniej kwiatów, ponieważ ich cebule stopniowo wyczerpują się. Tulipany botaniczne są jednak wyjątkiem.
Oto kilka wskazówek na przedłużenie kwitnienia cebul kwiatowych .
- Podczas suchej wiosny należy od czasu do czasu podlewać późno kwitnące cebule takie, jak tulipany, hiacynty, ozdobne cebule i kosaćce.
- Zwiędłe kwiaty trzeba odrywać.
- Nie ścinaj od razu liści. Najpierw niech zżółkną (uschną) wraz z pędami. Dzięki temu substancje odżywcze z liści będą zasilać cebule (jeśli jest to jeden z rodzajów, które się aklimatyzują), aby wzeszły w przyszłym roku.
Aklimatyzujące się cebule kwiatowe – takie jak żonkile, krokusy, zawilce, cebulice, szafirki i tojad – trzeba zasilać nawozem po zakończeniu kwitnienia. Nawożenie stymuluje powstawanie pąków kwiatowych w miesiącach letnich.
