Sadzenie cebul kwitnących wiosną

To prawda: aby cieszyć się ze wspaniałych, kwitnących wiosną kwiatów cebulowych – takich jak tulipany, żonkile, hiacynty, krokusy i inne – trzeba je sadzić jesienią. I to się zgadza. Żadne inne rośliny nie rozwijają się łatwiej i nie są bardziej kolorowe niż cebule kwiatowe. Nawet niewykwalifikowany ogrodnik może stworzyć oszałamiający i piękny ogród z kwitnących wiosną cebul kwiatowych. Kwitnące wiosną cebule należy sadzić na jesieni, ponieważ w niskich temperaturach wymagają przedłużonego okresu „uśpienia”, aby pobudzić rozwój korzeni. Jedyną obowiązującą zasadą jest konieczność posadzenia ich przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Najlepiej jest posadzić cebule kwiatowe tuż po przyniesieniu ich do domu. Najlepsze warunki do przechowywania to suche i chłodne miejsce, w temperaturze od 10 do 15°C.

Sadzenie cebulek

Kuszące możliwości wyboru

Oprócz tulipanów i żonkili, można też sadzić inne egzotyczne holenderskie cebule kwiatowe, takie jak kwitnąca wiosną Scilla (cebulica syberyjska), Puschkinia (puszkinia), Muscari (szafirek), Fritillaria (szachownica), Allium (czosnek), Camassia (kamasja) i Eremurus (pustynnik). Kwitnące wiosną cebule kwiatowe występują w różnorodnych barwach, wysokościach i mają różne okresy kwitnienia. Puść wodze fantazji Łatwe w uprawie cebule pozwalają skoncentrować się na projektowaniu ogrodów. Wszystko, co naprawdę trzeba wiedzieć o planowaniu ogrodu można znaleźć na opakowaniu lub jest dostępne w sklepie, w którym zakupiono cebule. Trzeba znać: kolory kwiatów, miesiące kwitnienia, wysokość roślin, miesiące i głębokość sadzenia.

Kilka profesjonalnych porad dotyczących sadzenia

Większość kwitnących wiosną holenderskich cebul kwiatowych dobrze się rozwija na stanowiskach całkowicie lub częściowo nasłonecznionych, ale radzi sobie równie dobrze w niemal każdym miejscu z dobrym drenażem. Cebule kwiatowe gniją w stojącej wodzie, nie należy więc ich sadzić na obszarach narażonych na powodzie, np. u podnóży pagórków lub pod rynnami.

Po wybraniu miejsca sadzenia:

  • Wykop rowek na rabatę lub wykop dołki, żeby sadzić pojedyncze cebule kwiatowe lub ich grupy. O głębokości sadzenia decyduje wielkości cebuli kwiatowej. Duże cebule kwiatowe (5 cm lub większe) zwykle sadzi się na głębokości około 15 cm; mniejsze cebule kwiatowe (2,5 cm) sadzi się na głębokości 7–10 cm.

nisko rosnące cebulki, takie jak hiacynty, na rzecz wyżej kwitnących cebulek, takich jak tulipan.

  • Rozluźnij glebę łopatką, aby ją napowietrzyć i usuń chwasty oraz kamyki. Wymieszaj nieco torfu, aby poprawić drenaż gleby. Włóż – nie naciskaj – cebule mocno w glebę tak, aby czubek był skierowany do góry. Rozsadź duże cebule w odstępie od 7–20 cm, a małe co 3–7 cm. (Jeśli nie masz pewności, który koniec powinien być skierowany ku górze, nie martw się. Posadzone czubkiem do dołu cebule kwiatowe zwykle i tak wschodzą!)

Skupisko tulipanów w ogrodzie

  • Cebule kwiatowe przykryj glebą i obficie podlej, jeśli gleba nie jest jeszcze wilgotna. Całą rabatę trzeba przykryć 5–7 cm ściółki. Możesz też użyć kory sosnowej. Zapewni to dodatkową ochronę przed zimnem i zapobiegnie wysychaniu gleby.

To jest tak proste, jak 1-2-3. Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami sprawisz, że sąsiedzi zzielenieją z zazdrości. W zasadzie to wszystko sprowadza się do: kupienia cebul kwiatowych, włożenia ich do ziemi i zanurzenia się w marzeniach o oczekującej na nas cudownej wiośnie.

 

Punkt 1
Łopatką wykop dołek lub rowek.

Punkt 2
Rozluźnij glebę i nieco wypoziomuj dno dołka lub rowka, ale ich nie ubijaj.

Punkt 3
Przykryj je ziemią.