Typy

Jedna cebula kwiatowa kwitnie od nowa każdego roku, a pozostałe – nie. Wynika to z podziału cebul kwiatowych na trzy różne grupy.

– do nasadzeń rocznych
– do kwitnienia wieloletniego
– do nasadzeń aklimatyzujących się

Cebule kwiatowe można wyk

Do nasadzeń corocznych

Takie nasadzenia zwykle wykonujemy, gdy cebule kwiatowe mają tworzyć rozległe, wielobarwne miejsce. Dobrymi przykładami są kwietniki obsadzone krokusami i tulipanami, które kwitną kolejno, morze szafirków lub długie nasadzenia wstęgowe narcyzy wielkoprzykoronkowych. Do tego celu szczególnie nadają się cebule kwiatowe w jasnych kolorach, takich jak czerwony, żółty i niebieski.

Aby kwitły przez wiele lat

Kwitnące wiosną cebule mogą spokojnie pozostać w ziemi po zakończeniu kwitnienia. Ich liście mają wówczas czas na zwiędnięcie, zapewnienie cebulom składników odżywczych i przygotowanie ich do następnego sezonu wegetacyjnego. Tak wykorzystywane kwitnące wiosną cebule w rzeczywistości wykonują ten sam cykl, co byliny. Zwykle posadzone w tym celu, kwitnące wiosną cebule rosną na istniejących granicach wraz z bylinami, krzewami i różami. Do kwitnących wiosną cebul, które można wykorzystywać przez wiele lat, należą niektóre odmiany uprawne narcyzy, tulipanów i hiacyntów oraz grupa specjalistycznych cebul kwiatowych. W tej sytuacji konieczne jest dobieranie nie tylko kolorów cebul kwiatowych między sobą, ale również ich kolorów z okolicznymi roślinami wieloletnimi.

Rośliny aklimatyzujące się

Cebule kwiatowe odpowiednie do aklimatyzacji mają trochę więcej do zaoferowania niż cebule kwitnące przez wiele lat. Podobnie jak one, cebule do aklimatyzacji również utrzymują się po kwitnieniu i odżywają każdego roku. Zaletą tych cebul jest wzrastanie ich liczby, o ile zostały posadzone w idealnych warunkach (światło i powietrze). Zaaklimatyzowane cebule kwiatowe mogą funkcjonować jako niezależne nasadzenia – przebiśniegi i krokusy na trawnikach i poboczach porośniętych trawą – ale można je również sadzić w istniejących nasadzeniach, takich jak rabaty z roślinami okrywowymi pod drzewami i krzewami. W tych bardziej naturalnie wyglądających miejscach, jaskrawe kolory byłyby nietrafione. Lepszym pomysłem jest zastosowanie bardziej stonowanych odcieni pastelowej żółci, jasnych błękitów i bieli. Narcyzy, cebulice syberyjskie i śnieżyce wiosenne są przykładami cebul kwiatowych, które aklimatyzują się i wyglądają w tym miejscu.