Cebulki kwiatowe kwitnące od stycznia do lipca

Okresy kwitnienia cebulek kwiatowych

Cebulka kwiatowa jest naprawdę cudem natury. Jest to podziemny magazyn i fabryka kwiatów w jednym. W sercu cebulki kwiatowej znajduje się zarodek, z którego później powstanie kwiat. Zarodek otoczony jest przez łuski, które przechowują składniki odżywcze potrzebne roślinie do wzrostu i kwitnięcia. Istnieje wiele różnych odmian cebulek kwiatowych, każda z własnym okresem kwitnienia. Harmonogram kwitnienia cebulek kwiatowych zawiera najlepiej znane cebulki kwiatowe i wskazuje dokładnie, które gatunki będą kwitnąć, w którym miesiącu. Jeśli nie chcesz mieć w ogrodzie pustych miejsc, sadź różne rodzaje cebulek kwiatowych w osobnych miejscach, dzięki czemu będą się pojawiać kolejno w swoich okresach kwitnienia.

Visual_Voorjaarsbollen op A3 (zonder pijltjes) DEF HR.jpg

Wczesne mieszanki

Jeśli chcesz mieć piękny ogród, nawet wtedy, gdy wszystkie inne rośliny, drzewa i krzewy są jeszcze uśpione, musisz wiedzieć, jakie rodzaje cebulek kwiatowych kwitną najwcześniej. Już w styczniu pojawią się jako pierwsze białe przebiśniegi (Galanthus). Nawet tak delikatne kwiaty pokażą swoje piękno podczas mroźnej zimy. Kolejnymi cebulkami kwiatowymi idącymi w ich ślady są szafrany (Crocus). Ich białe, złote i fioletowe kolory rozświetlają ogród w lutym i marcu. Jako ostatnie kwiaty wśród pierwszych cebulek można sadzić gatunki żonkila. Są to kwiaty, które pojawiają się ponownie co roku, w marcu.

Późne mieszanki

Ale może wolisz, aby kwiaty zakwitły później. Jeśli tak, nie ma problemu. Wybierz kwitnące w kwietniu szafirki. Chociaż zwykle myślimy o nich jak o niebieskich kwiatach, występują również w kolorze białym, różowym i fioletowym. A cóż to byłby za ogród bez najsłynniejszych cebulek kwiatowych: tulipanów (Tulipa). Tulipany są dostępne w wielu różnych odmianach, kolorach i rozmiarach, a kwitną od kwietnia do końca maja. Na zakończenie sezonu cebulek kwiatowych, można sadzić czosnek ozdobny (Allium), który kwitnie w czerwcu i lipcu. Ich duże kuliste kwiaty naprawdę przyciągają wzrok w ogrodzie.

Sadzenie cebulek kwiatowych

Idealny czas sadzenia cebul kwiatowych to okres od października do grudnia, przed pierwszym przymrozkami. Ale jak to zrobić? Wystarczy wykonać 4 kroki.

  1. Najpierw spulchnij glebę łopatką w miejscu, w którym zamierzasz posadzić kwiaty.
  2. Zrób otwór łopatką lub sadzarką do cebulek.
  3. Potem posadź w nim kwiaty cebulkowe, tak aby szpiczasta strona była skierowana do góry, a zaokrąglona w dół.
  4. Zasyp otwór wcześniej wykopaną glebą i delikatnie ją uklep.

221996-aangepast.jpg  221999-aangepast.jpg221993-aangepast.jpg

  221997-aangepast.jpg221980-aangepast.jpg221995-aangepast.jpg

221990-aangepast.jpg  221992-aangepast.jpg221998-aangepast.jpg

  221991-aangepast.jpg221975-aangepast.jpg221985-aangepast.jpg

221978-aangepast.jpg  221969-aangepast.jpg221981-aangepast.jpg