Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio

Nie masz ogrodu? Żaden problem!

Sadzenie cebulek kwiatowych w doniczkach pozwala Ci cieszyć się pięknymi kwiatami już wczesną wiosną, nawet jeśli nie masz ogrodu. Będą one idealnie pasować do każdego balkonu lub patio, bez względu na jego wielkość. Sprawdzi się nawet parapet czy miejsce przy drzwiach. Jeśli posadzisz cebulki kwiatowe jesienią, możesz liczyć na to, że wiosną Twój balkon lub patio wypełni się kolorami tęczy.

Sadzenie

Cebulki kwiatowe dobrze się czują w doniczkach, ale jak należy je sadzić? Ważne jest, aby doniczki były wystarczająco głębokie i miały otwór w dnie, umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Doniczka powinna być co najmniej trzy razy wyższa niż cebulka.

  1. W celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody, ułóż na dnie warstwę kawałków starych doniczek, granulat ceramiczny lub żwir.
  2. Posyp kawałki doniczek, granulki lub żwir warstwą ziemi kompostowej do roślin doniczkowych.
  3. Posadź cebulki w ziemi. Aby uzyskać kolorowy efekt, posadź więcej cebulek, niż zazwyczaj. W doniczkach cebulki można sadzić bliżej siebie niż w ogrodzie, jednak nie dalej, niż na odległość średnicy każdej cebulki.
  4. Na cebulkach ułóż warstwę kompostu doniczkowego i mocno ją uklep.
  5. Ostatni krok to podlanie cebulek.
  6. Kiedy wiosną cebulki zaczną rosnąć, nie pozwól im wyschnąć. Odpowiednia ilość wilgoci stymuluje bowiem ich wzrost i kwitnienie.
  7. Koniecznie ochroń doniczki przed mrozem, owijając je słomą lub folią bąbelkową. W przypadku bardzo niskich temperatur można je również umieścić w szopie lub przy ścianie domu i przykryć kocem.

Wiatr

W doniczkach sprawdzają się wszystkie gatunki cebulek. Jeśli doniczka stoi w bardzo wietrznym miejscu, posadź w niej niższe kwiaty cebulowe, takie jak krokusy, cebulice syberyjskie (Scilla), śnieżniki (Chionodoxa), szafirki (Muscari) czy miniaturowe żonkile (Narcissus). Są to niskie rośliny, odporne na silne podmuchy wiatru.

Kolory

Jeśli chcesz uzyskać jednolity efekt kolorystyczny, posadź dużo cebulek tego samego gatunku. Tulipany (Tulipa), hiacynty (Hyacinthus) i żonkile (Narcissus) zapewnią niezwykle barwny efekt, zachwycając swoimi kwiatami w żółtym, czerwonym, pomarańczowym, różowym, fioletowym i białym kolorze. Występują one zarówno w jaskrawych, jak i pastelowych odcieniach, a niektóre mogą być nawet dwukolorowe! Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają, i daj się zaskoczyć ich cudownymi kwiatami.

Sadzenie „na lazanię”

Jeśli chcesz cieszyć się pięknem kwiatów dłużej, posadź je „na lazanię”. Metoda ta polega na sadzeniu cebulek w warstwach, jedna na drugiej, podobnie jak w lazanii. Rośliny, które kwitną najwcześniej, pojawią się jako pierwsze. Po nich zakwitną te nieco późniejsze. Dzięki takiemu sukcesywnemu kwitnieniu można cieszyć się widokiem kwiatów od stycznia nawet do maja.

Ogród na balkonie z doniczkami żonkili, tulipanów, fritillaries, białych winogron z ławką na balkonie. Inspiracja na balkon z cebulkami kwiatowymi posadzonymi jesienią.

Żółte żonkile na balkonie w modnej doniczce, sadzić cebulki jesienią i cieszyć się balkonem wiosną. Zrelaksuj się na balkonie z pięknymi wiszącymi doniczkami z niebieskimi winogronami (muscari).