Cebulki kwiatowe sprawią, że rozkwitniesz

Mocne korzenie

Sadzenie cebulek kwiatowych jesienią może wydawać się nieco dziwne. Jak by nie było, to koniec sezonu ogrodniczego. Jednak osiągnięcie najlepszych efektów wiosną zależy od znalezienia dla nich odpowiedniego miejsca właśnie teraz. Miesiące między sadzeniem a kwitnieniem dają cebulkom wystarczająco dużo czasu na rozwój korzeni. Im wcześniej się pojawią, tym będą mocniejsze. Na co więc czekasz? W końcu to także dobra zabawa!

Miłe wspomnienia

Nie tylko kwiaty przynoszą mnóstwo radości. Satysfakcję daje cały proces – począwszy od sadzenia po kwitnienie. Może warto zatem cieszyć się nim z najbliższymi, na przykład z dziećmi, albo w duchu mindfulness , czyli uważności, w swoim własnym towarzystwie? Za chwilę dowiesz się, że wybieranie, kupowanie i sadzenie cebulek kwiatowych wiąże się z miłymi wspomnieniami. Poczujesz podekscytowanie już w momencie, gdy zobaczysz pierwsze zielone listki wyłaniające się z ziemi. Nie minie zbyt dużo czasu, a będzie można czerpać przyjemność z eksplodującego kolorami ogrodu.

Czarny tulipan

Najpopularniejszym kwiatem cebulowym jest bez wątpienia tulipan. Czy wiesz, że odmiany tulipanów dzieli się na 15 grup? Każda z nich związana jest z określonym kształtem, pochodzeniem i okresem kwitnienia. Najsłynniejszy tulipan, Queen of Night, należy do grupy tulipanów pojedynczych późnych. Swoją sławę zawdzięcza temu, że poszukiwania prawdziwie czarnego tulipana trwają od stuleci. I chociaż wciąż go nie znaleziono, tulipan Queen of Night ma tak intensywnie fioletowy kolor, że najbardziej go przypomina.

Rodzaje cebulek kwiatowych

Czy wiesz, że kwiaty cebulowe to pierwsze rośliny, które dodają ogrodom koloru na wiosnę? Najwcześniejsze z nich to przebiśniegi, krokusy i żonkile. Oprócz doskonale wszystkim znanego tulipana, istnieje wiele innych wesołych zwiastunów wiosny, które mogą upiększyć Twój ogród. Są wśród nich żonkile, hiacynty, krokusy, szafirki i irysy. Te mniej znane, na przykład cebula ozdobna, śnieżnik lśniący, ifejon jednokwiatowy, szachownica cesarska czy puszkinia cebulicowata, mogą również dodać uroku Twojemu ogrodowi.

Porady:

  • Oznakuj miejsce, w którym posadzisz cebulki kwiatowe, aby dokładnie wiedzieć, gdzie wyrosną. Czy to nie cudowne móc obserwować małe cuda natury, które dzieją się w Twoim ogrodzie?
  • Posadź cebulki kwiatowe na głębokości stanowiącej trzykrotność ich wysokości. W ten sposób przykryje je dokładnie tyle ziemi, ile potrzebują, aby prawidłowo rosnąć.
  • Cebulki lubią niskie temperatury. Czy wiesz jednak, że potrafią chronić się przed mrozem? Robią to, zamieniając skrobię w cukry proste. Szczęśliwym trafem, cebulki kwiatowe zawierają bardzo dużą ilość skrobi.
  • Cebulki kwitnące wiosną można sadzić od września do końca grudnia. Pamiętaj jednak, żeby posadzić je, zanim ziemia zamarznie.
  • I unikaj sadzenia ich w miejscach, w których na powierzchni gleby zbiera się woda deszczowa, na przykład u podnóża wzniesienia czy pod rynną. Cebulki, które zbyt długo przebywają w wodzie mogą ulec zniszczeniu z powodu braku tlenu.

244145_aangepast.jpg 244178_aangepast.jpg

226410.jpg