Dla każdego
Cebulki można sadzić w doniczkach i pojemnikach, zatem każdy może rozkoszować się żywymi kolorami ich olśniewających kwiatów. Kwiaty cebulowe wyglądają równie pięknie w ogrodzie, jak na balkonie czy patio – bez względu na to, jak duża czy mała jest to przestrzeń. Żeby się nimi cieszyć, wystarczy wydzielić im nawet kawałek parapetu czy progu.
Przestawiaj je
Jeśli masz dużo miejsca na świeżym powietrzu, wykorzystaj je najlepiej, jak się da! Zaletą doniczek i pojemników jest to, że można je przestawiać. Doniczki z kwiatami, które wyglądają najpiękniej, można postawić z przodu, a za nimi nieco ukryć te, w których cebulki dopiero zakwitną.
Mini ogródek
Stwórz przyjemny mini ogródek na swoim balkonie lub patio, ustawiając doniczki z kwiatami cebulowymi na stole. Możesz to zrobić, wykorzystując wiele małych doniczek wypełnionych niewielkimi odmianami kwiatów cebulowych, takimi jak śnieżyczki (Galanthus), krokusy (Crocus), szafirki (Muscari) i kosaćce żyłkowane (Iris reticulata). Wczesną wiosną czeka Cię niezwykły pokaz kolorów!
Sadzenie
Jak najlepiej sadzić cebulki kwiatowe w doniczkach i pojemnikach? Ważne jest, aby doniczka była wystarczająco głęboka; musi być w niej wystarczająco dużo miejsca na warstwę ziemi kompostowej zarówno poniżej, jak i powyżej cebulki. Warstwa ta powinna być co najmniej trzy razy wyższa, niż cebulka. Dzięki temu cebulki będą miały wystarczająco dużo miejsca, żeby urosnąć. Upewnij się także, że doniczka ma otwór w dnie, co umożliwi odpływ nadmiaru wody.
- W celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody, ułóż na dnie warstwę kawałków starych doniczek, granulat ceramiczny lub żwir.
- Posyp kawałki doniczek, granulki lub żwir warstwą ziemi kompostowej do roślin doniczkowych.
- Posadź cebulki w ziemi. Aby uzyskać kolorowy efekt, zasadź więcej cebulek, niż w przypadku rabaty. W doniczkach cebulki można sadzić bliżej siebie niż w ogrodzie, jednak nie dalej, niż na odległość średnicy każdej cebulki.
- Na cebulkach ułóż warstwę ziemi kompostowej i mocno ją uklep.
- Ostatnim krokiem jest obfite podlanie, tak aby cebulki prawidłowo wypuściły korzenie. Otwory w dnie doniczki umożliwiają pozbycie się nadmiaru wody.
- W styczniu i lutym powtórz krok numer 5. Obfite podlanie w tym okresie sprawi, że cebulki nie wyschną.
Obejrzyj film o sadzeniu cebulek kwiatowych w doniczkach.
Odmiany
W doniczkach i pojemnikach można sadzić wszystkie odmiany kwiatów cebulowych. Sześć najpopularniejszych to tulipany (Tulipa), żonkile (Narcissus), hiacynty (Hyacinthus), szafirki (Muscari), krokusy (Crocus) i kosaćce żyłkowane (Iris reticulata). Pięknie wyglądają także inne kwiaty cebulowe, na przykład śnieżniki (Chionodoxa), ifejony (Ipheion) czy puszkinie (Pushkinia).
Cebulki kwiatowe w doniczkach odpornych na cień
A co, jeśli w ogrodzie nie ma zbyt dużo słońca? To także nie stanowi problemu. Wystarczy wybrać kwiaty cebulowe, które dobrze znoszą cień. Są wśród nich zawilce gajowe (Anemone nemerosa), szachownice kostkowate (Fritillaria meleagris), cebulice syberyjskie (Scilla), niektóre odmiany żonkili (Narcissus), ranniki (Eranthis) i śnieżyczki (Galanthus).
Zostaw cebulki kwiatowe w doniczkach na Zimę
Aby w pełni zachwycać kolorami wczesną wiosną, cebulki wymagają niskich zimowych temperatur. Dlatego też zimą należy zostawić doniczki na zewnątrz. Cebulki rzadko mają problemy z powodu przymrozków, ponieważ potrafią się obronić przed zimnem. Robią to, zamieniając skrobię w cukry proste. Im wyższa zawartość cukru w cebulce, tym niższą temperaturę jest ona w stanie znieść.