Cebulki roślin wieloletnich – piękno na wiele lat

Cykl rozwojowy bylin

Rośliny wieloletnie, które kwitną każdego roku, nazywamy bylinami. Po przekwitnięciu należy pozostawić je w spokoju w ziemi, aby ich listowie (łodygi i liście) miało czas zwiędnąć i aby cebulki pod ziemią mogły się przygotować do następnego sezonu wegetacyjnego. Nie różnią się pod tym względem zupełnie niczym od innych roślin wieloletnich. Niektóre dzięki podziemnemu rozmnażaniu wyrastają nawet liczniej niż przed rokiem. Czyż to nie wspaniałe?

Odmiany cebulek

Jeśli interesują cię cebulki roślin wieloletnich, masz do wyboru naprawdę wiele odmian, od zawilca greckiego (Anemone blanda), przez piękne śnieżniki (Chionodoxa), hiacyntowce (Hyacinthoides) i rozkwitające feerią barw puszkinie cebulicowate (Puschkinia). Wśród rozmnażających się roślin wieloletnich można wymienić między innymi śnieżyczkę (Galanthus), kolorowe kaczeńce (Narcissus), błękitne cebulice (Scilla) oraz pachnące śnieżyce wiosenne (Leucojum vernum).

Sadzenie

Jeśli wiosną chcesz oglądać przepiękne kwiaty, posadź cebulki jesienią. Należy zrobić to przed pierwszym mrozem. Możesz je umieścić w glebie między innymi roślinami wieloletnimi, w doniczkach, na trawniku, między roślinami okrywowymi oraz wśród liściastych krzewów i żywopłotów. Jeśli zasadzisz je wśród traw, przed koszeniem zaczekaj, aż listowie zmieni kolor na żółty, cebulki pobierają bowiem substancje odżywcze z liści, aby przygotować się do następnego sezonu.

207292_aangepast.jpg 248391_aangepast.jpg

247154_aangepast.jpg

212140_aangepast.jpg