Czas na letnie cebulki

Zmniejszenie stresu

Badania naukowe wykazały, że wykonywanie pracy fizycznej na świeżym powietrzu zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu stresu w krwi. Obniża również ciśnienie krwi. Każda aktywność fizyczna w ogrodzie, odsuwa od nas codzienne problemy. Cóż może być przyjemniejszego? Więc zacznij łączyć pracę w ogrodzie z relaksującym niewielkim zajęciem, zamiast myśleć, że jest to kolejna praca, którą trzeba wykonać. Takie relaksujące niewielkie zajęcie zapewnia jeszcze więcej korzyści. W lecie, letnie cebulki wyrosną na piękne, kwitnące rośliny. Obserwuj, jak przekształcają się z bezbarwnych cebulek o dziwnych kształtach w rośliny chlubiące się kolorowymi kwiatami.

bulb afbeelding  bulb afbeelding

Przed i po

Na pierwszy rzut oka, trudno sobie wyobrazić, jak te martwo wyglądające małe cebulki mogą zakwitnąć oceanem kwiatów. Ale pozostaw to zadanie letnim cebulkom. Wszystko, czego potrzebują do tego wyczynu, już w nich jest – w samych cebulkach. Są jak małe podziemne fabryki. Potrzebują też światła, ciepła i wody. Ich transformacja ze stanu „przed” do stanu „po” jest naprawdę niesamowita.

 

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding

1, 2, 3… Posadzone!

Sadzenie letnich cebulek można rozpocząć w kwietniu, gdy minie niebezpieczeństwo mrozów. Jeśli zima trwa dłużej niż zwykle, trzeba jednak wstrzymać się z sadzeniem, ponieważ cebulki nie tolerują mrozu. Wtedy muszą być posadzone do końca maja.

Krok 1
Małą łopatką wykop dziurę lub bruzdę w glebie. Większość letnich cebulek i bulw należy sadzić na głębokość dwukrotnie większą niż ich wielkość. Begonie i dalie są jednak wyjątkiem i powinny być zasadzone tuż pod powierzchnią.

Krok 2
Poluzuj nieco glebę na dnie otworu i wyrównaj ją, ale nie ubijać.
Małe letnie cebulki należy sadzić co około 10 cm. Dwanaście centymetrów to dobra odległość dla mieczyków, odległość 25 cm dla begonii, 30 cm dla lilii, a nawet 40 cm dla dalii.
Ostrożnie umieść cebulki kwiatowe w glebie, bez ich przyciskania.

Krok 3
Przykryj je ziemią. Tuż po posadzeniu, letnie cebulki potrzebują więcej wody niż zwykle, gdyż wtedy szybko wytworzą korzenie. W czasie suchej wiosny, dobrze jest utrzymywać wilgoć w ziemi ogrodowej.

Wskazówka
Letnie cebulki rozwijają się również w doniczkach. Doniczki muszą mieć otwór na dnie, aby nadmiar wody mógł odpłynąć.

 

bulb afbeelding  bulb afbeelding

bulb afbeelding  bulb afbeelding