Początki czosnku ozdobnego
Czosnek ozdobny występuje endemicznie w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie, gdzie rośnie w środowisku naturalnym. Nazwa botaniczna wszystkich czosnkowatych to Allium, co oznacza „ostre” i odnosi się do smaku potraw z ich dodatkiem. Na przestrzeni wieków, rośliny z rodziny Allium kojarzono z kilkoma rzeczami. W czasach królowej Wiktorii wierzono, że czosnek zapewnia szczęście i dobrobyt. Starożytni Egipcjanie postrzegali łuski czosnku jako symbol wieczności, dlatego umieszczali jego wizerunki na grobach. Rzymianie nazwali je „cebulą” i „porem”.
Rodzina czosnkowatych
Czosnkowate tworzą jedną wielką szczęśliwą rodzinę. Istnieją setki gatunków, w tym jadalnych, jak cebula, szalotka, czosnek zwykły, czosnek niedźwiedzi i por. Miło jest mieć tak wielką rodzinę – i do tego smaczną! Oprócz jadalnych czosnkowatych, znacznie większa grupa jest najbardziej widoczna w ogrodzie. Ich zróżnicowany wygląd może zadziwiać. Wśród nich są prawdziwi giganci, jak również pomniejsi kuzyni, mający delikatne kwiatuszki. Oto ich wykaz.
- Allium aflatunense (czosnek alfatuneński [czosnek okazały]) jest najbardziej znany wśród ozdobnych czosnkowatych; każdy z pozostałych członków rodziny ozdobnych czosnkowatych jest z nim spokrewniony. Jego kwiat składa się z wielu małych gwiaździstych kwiatków, tworzących dużą kulę.
- Allium „Ambasador” (czosnek Ambasador), z dużym fioletowy kwiatostanem, o wysokości 150 cm, jest bardziej okazałym członkiem rodziny.
- Allium caeruleum (czosnek błękitny) to prawdziwy marzyciel. Błękitne gwiaździste kwiaty nadają mu wygląd rośliny unoszącej się ponad dniami.
- Allium christophii (czosnek białawy) to elegancki członek tej rodziny. Srebrzące się ostro płatki jego kwiatów, tworzą kulę o średnicy 20 cm i są doskonale widoczne w ogrodzie.
- Allium giganteum (czosnek olbrzymi) jest gigantem w rodzinie ozdobnych czosnkowatych. Jego nazwa jest bardzo trafna: kulisty kwiatostan jest naprawdę gigantyczny! Tego czosnku ozdobnego nie można nie zauważyć.
- Allium Gladiator (czosnek Gladiator) szybko przyciąga wzrok. Nie tylko szybko osiąga wysokość co najmniej jednego metra, ale jest to również najszybciej zakwitający z wielkich ozdobnych czosnków.
- Allium Globemaster (czosnek Globemaster) rządzi całą rodziną. I nic w tym dziwnego, ponieważ ma najdłuższy okres kwitnienia, najwięcej pojedynczych kwiatów, a nawet jest z nich największy.
- Allium Karataviense (czosnek karatawski) może być młodszym bratem w rodzinie, ale nie można go zignorować. Ten ozdobny czosnek może nie być wysoki, ale jego wspaniałe kwiaty (od kremowych do liliowych) są naprawdę imponujące.
- Allium moly (czosnek złocisty) jest „słoneczkiem” tej wielkiej rodziny. Jego delikatne żółte kwiatki wywołują uśmiech na twarzy.
- Allium Mount Everest (czosnek Mount Everest) ma nazwę, która doskonale do niego pasuje. Jest biały jak śnieg i z łatwością osiąga wysokość 120 cm!
- Allium Neapolitanum (czosnek neapolitański) słynie z elegancji; rodzina nazywa go „czosnkiem panny młodej”. Pojedyncze słodko pachnące kwiaty w kształcie gwiazdy, tworzą kwiatostan o średnicy około 10 cm.
- Czosnek Oreophilum (czosnek kazachstański, czosnek Ostrowskiego) wnosi radość do rodziny swoimi różowymi kwiatami, które wystają elegancko i w każdą stronę.
- Allium Roseum (czosnek różowy) zdobył w rodzinie przydomek „przystojniaka”. Jego jasnoróżowe kwiatki są naprawdę urocze.
- Allium Schubertii (czosnek Szuberta) chce się wyróżniać pośród pozostałych członków swojej rodziny. Jego kwiatki na długich szypułkach przyciągają wzrok.
- Allium sphaerocephalon (czosnek główkowaty) ma przydomek „pałka do gry na perkusji”, więc jest elementem muzycznym rodziny. Jego fioletowo-czerwone kwiaty są skupione ciasno, tworząc kulkę, która wygląda jak pałka do gry na perkusji.
- Allium unifolium (czosnek jednolistny) uważa, że jest zupełnie niezależny. Jego różowe gwiaździste kwiaty samodzielnie spoglądają na świat, natomiast reszta jego rodziny potajemnie służy jako podparcie.
Dobrze wiedzieć
- Czosnek ozdobny jest nawet ładniejszy, jeśli posadzimy go pośród bylin.
- Z czosnku ozdobnego otrzymujemy wspaniałe długotrwałe kwiaty cięte,
- Których zapach nie jest kłopotliwy. Po włożeniu łodyg do lodowatej wody zmniejszymy ich zapach.
- Pszczoły i motyle szaleją na punkcie kwiatów czosnku ozdobnego.
- Niektóre odmiany to prawdziwe olbrzymy: osiągają niemal wysokość dziecka.
- Wiele odmian czosnku ozdobnego ulegnie asymilacji. Oznacza to, że przetrwają zimę, pojawią się znów każdego roku, a nawet będzie ich więcej.
Jak sadzić czosnek ozdobny
Można go sadzić od połowy września do połowy grudnia. Ale kiedy przypada najlepszy czas w ciągu tych trzech miesięcy? Gdy temperatura spadnie poniżej 10°C, czas rozpocząć sadzenie. To wtedy można posadzić w ogrodzie jak najwięcej czosnku ozdobnego. Temperatura nie może jednak być niższa od zera; cebulki kwiatowe muszą być posadzone, zanim gleba zamarznie. Sadzenie czosnku ozdobnego nie jest trudne. Wystarczy zaledwie pięć kroków.
Punkt 1
Wykop jedno zagłębienie dla grupy cebulek kwiatowych lub pojedyncze zagłębienia, w których posadzisz poszczególne cebulki kwiatowe lub mniejsze grupy. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar sadzonej cebulki kwiatowej. Duże czosnki ozdobne (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokość 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) – na głębokość od 7 do 10 cm.
Punkt 2
Usuń chwasty i małe kamienie, a następnie wykop zagłębienie w glebie, aby dodać składniki odżywcze i poprawić drenaż.
Punkt 3
Delikatnie wciskaj cebulki kwiatowe w glebę, tak aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Uważaj, by nie naciskać zbyt mocno na cebulki kwiatowe, ponieważ mogłoby to spowodować ich uszkodzenie. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – 3 do 7 cm od siebie.
Punkt 4
Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień.
Punkt 5
Jeśli gleba jest sucha podlej nieco czosnek ozdobny.