Czosnek ozdobny: cebulka kwiatowa roku

Początki czosnku ozdobnego

Czosnek ozdobny występuje endemicznie w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie, gdzie rośnie w środowisku naturalnym. Nazwa botaniczna wszystkich czosnkowatych to Allium, co oznacza „ostre” i odnosi się do smaku potraw z ich dodatkiem. Na przestrzeni wieków, rośliny z rodziny Allium kojarzono z kilkoma rzeczami. W czasach królowej Wiktorii wierzono, że czosnek zapewnia szczęście i dobrobyt. Starożytni Egipcjanie postrzegali łuski czosnku jako symbol wieczności, dlatego umieszczali jego wizerunki na grobach. Rzymianie nazwali je „cebulą” i „porem”.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Rodzina czosnkowatych

Czosnkowate tworzą jedną wielką szczęśliwą rodzinę. Istnieją setki gatunków, w tym jadalnych, jak cebula, szalotka, czosnek zwykły, czosnek niedźwiedzi i por. Miło jest mieć tak wielką rodzinę – i do tego smaczną! Oprócz jadalnych czosnkowatych, znacznie większa grupa jest najbardziej widoczna w ogrodzie. Ich zróżnicowany wygląd może zadziwiać. Wśród nich są prawdziwi giganci, jak również pomniejsi kuzyni, mający delikatne kwiatuszki. Oto ich wykaz.

 • Allium aflatunense (czosnek alfatuneński [czosnek okazały]) jest najbardziej znany wśród ozdobnych czosnkowatych; każdy z pozostałych członków rodziny ozdobnych czosnkowatych jest z nim spokrewniony. Jego kwiat składa się z wielu małych gwiaździstych kwiatków, tworzących dużą kulę.
 • Allium „Ambasador” (czosnek Ambasador), z dużym fioletowy kwiatostanem, o wysokości 150 cm, jest bardziej okazałym członkiem rodziny.
 • Allium caeruleum (czosnek błękitny) to prawdziwy marzyciel. Błękitne gwiaździste kwiaty nadają mu wygląd rośliny unoszącej się ponad dniami.
 • Allium christophii (czosnek białawy) to elegancki członek tej rodziny. Srebrzące się ostro płatki jego kwiatów, tworzą kulę o średnicy 20 cm i są doskonale widoczne w ogrodzie.
 • Allium giganteum (czosnek olbrzymi) jest gigantem w rodzinie ozdobnych czosnkowatych. Jego nazwa jest bardzo trafna: kulisty kwiatostan jest naprawdę gigantyczny! Tego czosnku ozdobnego nie można nie zauważyć.
 • Allium Gladiator (czosnek Gladiator) szybko przyciąga wzrok. Nie tylko szybko osiąga wysokość co najmniej jednego metra, ale jest to również najszybciej zakwitający z wielkich ozdobnych czosnków.
 • Allium Globemaster (czosnek Globemaster) rządzi całą rodziną. I nic w tym dziwnego, ponieważ ma najdłuższy okres kwitnienia, najwięcej pojedynczych kwiatów, a nawet jest z nich największy.
 • Allium Karataviense (czosnek karatawski) może być młodszym bratem w rodzinie, ale nie można go zignorować. Ten ozdobny czosnek może nie być wysoki, ale jego wspaniałe kwiaty (od kremowych do liliowych) są naprawdę imponujące.
 • Allium moly (czosnek złocisty) jest „słoneczkiem” tej wielkiej rodziny. Jego delikatne żółte kwiatki wywołują uśmiech na twarzy.
 • Allium Mount Everest (czosnek Mount Everest) ma nazwę, która doskonale do niego pasuje. Jest biały jak śnieg i z łatwością osiąga wysokość 120 cm!
 • Allium Neapolitanum (czosnek neapolitański) słynie z elegancji; rodzina nazywa go „czosnkiem panny młodej”. Pojedyncze słodko pachnące kwiaty w kształcie gwiazdy, tworzą kwiatostan o średnicy około 10 cm.
 • Czosnek Oreophilum (czosnek kazachstański, czosnek Ostrowskiego) wnosi radość do rodziny swoimi różowymi kwiatami, które wystają elegancko i w każdą stronę.
 • Allium Roseum (czosnek różowy) zdobył w rodzinie przydomek „przystojniaka”. Jego jasnoróżowe kwiatki są naprawdę urocze.
 • Allium Schubertii (czosnek Szuberta) chce się wyróżniać pośród pozostałych członków swojej rodziny. Jego kwiatki na długich szypułkach przyciągają wzrok.
 • Allium sphaerocephalon (czosnek główkowaty) ma przydomek „pałka do gry na perkusji”, więc jest elementem muzycznym rodziny. Jego fioletowo-czerwone kwiaty są skupione ciasno, tworząc kulkę, która wygląda jak pałka do gry na perkusji.
 • Allium unifolium (czosnek jednolistny) uważa, że jest zupełnie niezależny. Jego różowe gwiaździste kwiaty samodzielnie spoglądają na świat, natomiast reszta jego rodziny potajemnie służy jako podparcie.

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding

Dobrze wiedzieć

 • Czosnek ozdobny jest nawet ładniejszy, jeśli posadzimy go pośród bylin.
 • Z czosnku ozdobnego otrzymujemy wspaniałe długotrwałe kwiaty cięte,
 • Których zapach nie jest kłopotliwy. Po włożeniu łodyg do lodowatej wody zmniejszymy ich zapach.
 • Pszczoły i motyle szaleją na punkcie kwiatów czosnku ozdobnego.
 • Niektóre odmiany to prawdziwe olbrzymy: osiągają niemal wysokość dziecka.
 • Wiele odmian czosnku ozdobnego ulegnie asymilacji. Oznacza to, że przetrwają zimę, pojawią się znów każdego roku, a nawet będzie ich więcej.

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding

Jak sadzić czosnek ozdobny

Można go sadzić od połowy września do połowy grudnia. Ale kiedy przypada najlepszy czas w ciągu tych trzech miesięcy? Gdy temperatura spadnie poniżej 10°C, czas rozpocząć sadzenie. To wtedy można posadzić w ogrodzie jak najwięcej czosnku ozdobnego. Temperatura nie może jednak być niższa od zera; cebulki kwiatowe muszą być posadzone, zanim gleba zamarznie. Sadzenie czosnku ozdobnego nie jest trudne. Wystarczy zaledwie pięć kroków.

Punkt 1

Wykop jedno zagłębienie dla grupy cebulek kwiatowych lub pojedyncze zagłębienia, w których posadzisz poszczególne cebulki kwiatowe lub mniejsze grupy. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar sadzonej cebulki kwiatowej. Duże czosnki ozdobne (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokość 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) – na głębokość od 7 do 10 cm.

Punkt 2

Usuń chwasty i małe kamienie, a następnie wykop zagłębienie w glebie, aby dodać składniki odżywcze i poprawić drenaż.

Punkt 3

Delikatnie wciskaj cebulki kwiatowe w glebę, tak aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Uważaj, by nie naciskać zbyt mocno na cebulki kwiatowe, ponieważ mogłoby to spowodować ich uszkodzenie. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – 3 do 7 cm od siebie.

Punkt 4

Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień.

Punkt 5

Jeśli gleba jest sucha podlej nieco czosnek ozdobny.

bulb afbeelding bulb afbeelding