Dalia ozdobna Letnią Cebulką Roku

Kwiaty języczkowe

Istnieje 12 grup dalii. Jedną z nich jest dalia ozdobna. Jest to duży, popularny kwiat występujący w pięknych kolorach. Kwiat Letniej Cebulki Roku wyrasta na smukłych łodygach z owalnymi liśćmi. Składa się on z tak zwanych „kwiatów języczkowych”, czyli szerokich i płaskich płatków, które są okrągłe lub lekko spiczaste na końcach, czasem nawet lekko ponacinane. Kuszące płatki ułożone są jeden na drugim, tworząc wzór dachówki.

Rozkosz

Ozdobne dalie to wdzięczne i łatwe w uprawie letnie cebulki. Stanowią rewelacyjny dodatek w każdym ogrodzie i dobrze się czują w słonecznym miejscu. Występują odmiany niskie (50–75 cm), średnie (około 1 m) i wysokie (120–150 cm). Po posadzeniu wystarczy cierpliwie poczekać na eksplozję kolorów, która Cię zachwyci. Dalie są niezwykle żywotne i produkują mnóstwo dużych kwiatów. Okres kwitnienia jest wyjątkowo długi i trwa od lipca do pierwszych przymrozków.

Kwiat cięty

Im bardziej dbasz o Letnią Cebulkę Roku, tym większa czeka Cię nagroda w postaci szybkiego wzrostu i mnóstwa kwiatów. Czy wiesz, że ozdobne dalie doskonale sprawdzają się jako kwiaty cięte? Długie łodygi z pięknymi kwiatami wspaniale wyglądają w wazonie i mogą stać się największą ozdobą domu. Ponadto ścinanie kwiatów jest dla rośliny sygnałem do produkcji nowych pąków. Innymi słowy, możesz się nimi cieszyć bez końca.

Ciekawostki

  • Nazwa dalia pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Andreasa Dahla. Był on uczniem słynnego przyrodnika Karola Linneusza.
  • Być może nie masz ogrodu. Ale jeśli masz balkon lub taras, równie dobrze możesz cieszyć się tymi bujnymi kwiatami. To dlatego, że dalie rosną dobrze w doniczkach i rozsadnikach.
  • Czy wiesz, że Dalia to popularne w Grecji żeńskie imię? Dosłownie znaczy ono „kwiat”.

77245_aangepast.jpg

77393_aangepast.jpg 243667_aangepast.jpg

243551_aangepast.jpg