Dalia: urocza kokietka

Popularność

Gdy w 1789 roku wysłano wiele dalii z Meksyku do ogrodu botanicznego w Madrycie, towarzyszyło im zalecenie wykorzystywania ich do jedzenia. Takie zalecenie w tamtych czasach nie przyczyniło się do popularności dalii. Wszystko zmieniło się, gdy Józefina de Beauharnais, żona Napoleona, miała nagły kaprys, aby zapełnić cały ogród daliami. I przyszła moda na dalie. Każdy chciał mieć te urocze kokietki w swoim ogrodzie. Stały się wówczas tak popularne, że wkrótce każdego było stać na nie; przestały być ekskluzywne, a stały się zwyczajne. Przez lata, urocza dalia musiała się zadowolić taką niezasłużoną pozycją. Jednak na szczęście została ponownie odkryta! Ta pani jest ponownie cudem w ogrodzie.

Grupy dalii

Od czasu ponownego odkrycia dalii można było nabywać coraz więcej ich odmian. Począwszy od małych, których piękno wynika z ich prostoty, do ogromnych o olśniewających kolorach. Pomocny w orientowaniu się w gatunkach dalii jest ich podział na grupy. Bądź przygotowany, ponieważ gdy już pokochasz dalie, już zawsze będziesz pragnął mieć je wokół siebie.

Dalie anemonowe
Odmiany z tej grupy, takie jak dalia Polka mają jeden lub więcej rzędów płatków wokół tarczki środka, tworząc skupiska mniejszych płatków. Dalie anemonowe osiągają wysokość od 60 do 90 cm.

bulb afbeelding   bulb afbeelding

Dalie kuliste
Odmiany z tej grupy, takie jak dalia Jowey Winnie, wyglądają dokładnie tak, jak ich nazwa wskazuje. Ich kwiaty są w kształcie kuli. Każdy kwiatostan jest pełen tępo zakończonych lub zaokrąglonych płatków, a każdy płatek jest zwinięty w tulejkę. Dalie kuliste z łatwością osiągają wysokość 150 cm!

Dalie kaktusowe
Dalie kaktusowe, podobnie jak dalie Popular Guest, mają podwójne kwiaty i wypełnione są płatkami zakończonymi stożkowo, które wyglądają na ostre jak igły prawdziwego kaktusa. Dalie kaktusowe mogą osiągnąć wysokość 150 cm.

bulb afbeelding  bulb afbeelding

Dalie półkaktusowe
Dalie w tej grupie, takie jak Hy Pimento, mają podwójne kwiaty i stożkowo zakończone płatki. Jednak w przeciwieństwie do dalii kaktusowej, ich płatki są szersze i krótsze. Dalie półkaktusowe mogą osiągnąć wysokość 150 cm.

Dalie dekoracyjne
Dalie dekoracyjne, takie jak Pink Ribbon, mają płaskie kwiatostany z szerokimi tępo zakończonymi płatkami. Dalie dekoracyjne mogą rosnąć na wysokość 150 cm.

bulb afbeelding  bulb afbeelding

Dalie talerzowe
Kwiaty dalii talerzowej, takie jak Babylon Roze, są naprawdę gigantyczne! Mogą osiągnąć średnicę 30 cm – większą niż twarz osoby dorosłej. Dalie talerzowe są z grupy dalii dekoracyjnych; mają podwójne kwiaty. Wyróżniają się długimi płaskimi szerokimi płatkami.

Dalie jednokwiatowe
Dalie z tej grupy, takie jak HS Party, mają jeden rząd płatków otaczających płaską powierzchnię, składającą się z bardzo krótkich pionowych płatków. Dalie jednokwiatowe uzyskują wysokość do 40 – 60 cm.

bulb afbeelding  bulb afbeelding

Dalie kołnierzykowate
Dalie kołnierzykowate, takie jak Pooh, mają płaskie kwiaty. Ich płaski środek otoczony jest pierścień płaskich płatków i wewnętrzny pierścień pionowych płatków. Dalie kołnierzykowate osiągają wysokość od 75 do 120 cm.

Dalie Mignon
Dalie należące to tej grupy, w tym Moonfire, przypominają pojedyncze dalie jednokwiatowe, ale ich średnica, wynosząca tylko 6 do 10 cm, sprawia, że ​​są znacznie mniejsze. Dalie Mignon wyróżniają się tym, że rosną bardzo dobrze w doniczkach. Dalie Mignon mają wysokość do około 50 cm.

bulb afbeelding  bulb afbeelding

Dalie piwoniowe
Dalie piwoniowe, takie jak Bishop of Canterbury mają podwójne kwiaty z zaokrąglonymi płatkami. Jak można się spodziewać, przypominają piwonie. Dalie piwoniowe mogą osiągnąć wysokość 100 cm. 

Dalie pomponowe
Kwiaty dalii z tej grupy, takie jak Little Robert, wyglądają bardzo podobnie jak pompony cheerleaderek. Kwiaty są półokrągłe i wypełnione są tępo zakończonymi lub zaokrąglonymi płatkami, a każdy płatek jest zwinięty w tulejkę. Dalie pomponowe osiągają wysokość od 80 do 120 cm.

bulb afbeelding  bulb afbeelding

Dalie zimowit
Dalie w tej grupie, takie jak Nagano, są płaskie i dwukwiatowe. Dzięki lekko zaokrąglonym czubkom płatków, swoim wyglądem przypominają lilie wodne. Rośliny te jednak można sadzić w ogrodzie, a nie w wodzie. Dalie zimowit mogą osiągać wysokość 120 cm.

Ciekawe fakty

  • Dalie przyjęły swoją nazwę od nazwiska Andreasa Dahla, szwedzkiego botanika, który był uczniem słynnego przyrodnika, Karola Linneusza. 
  • Dalie mają długi okres kwitnienia. Pierwsze kwiaty pojawiają się w lipcu, a rośliny pozostają pokryte kwiatami do pierwszych przymrozków. 
  • Kłącza, liście i kwiaty dalii są jadalne. Czasami warto je spróbować! Intensywne kolory płatków dodają piękna zdobionym daniom.
  • W ojczystym kraju dalii, Meksyku, rośliny te mogą osiągnąć wysokość sześciu metrów, gdyż rosną tam w swoim naturalnym środowisku.
  • Istnieje ponad 20 000 odmian dalii. Nie wszystkie z nich są tak łatwo dostępne, ale to wciąż imponująca liczba.
  • Kwiaty niektórych dalii są nawet czarne ze względu na wysokie stężenie substancji zwanej antocyjanem.
  • Każde zerwanie kwiatu z dalii, powoduje wytwarzanie jeszcze większej liczby pąków. Dlatego ścinanie ich sprawia jeszcze więcej przyjemności: masz kwiaty w wazonie i więcej kwiatów w ogrodzie.

Wskazówka

  • Planujesz przyjęcie? Wepnij kwiat dalii za ucho lub we włosy. Na taki widok każdy z pewnością się pięknie uśmiechnie.

Co zrobić, jeśli się zakochasz?

Czy zakochałeś się we wspaniałym wyglądzie dalii? Jeśli tak, nie czekaj dłużej: już dziś rozpocznij swoją przygodę z daliami. Najlepszy czas na sadzenie dalii to maj. Znajdź miejsce w ogrodzie, gdzie słońce świeci przez większość dnia i wykop dziurę w ziemi. Albo posadź je w doniczkach i umieść na tarasie, w słonecznym miejscu. W miejscach ich sadzenia wzbogać glebę jakimś nawozem organicznym, a następnie posadź bulwy dalii. Sadź je tuż pod powierzchnią gleby, aby mogły szybko rozkoszować się ciepłem słońca. Pierwsze pędy pojawią się w ciągu kilku tygodni. Życzymy długiego i szczęśliwego towarzystwa dalii!