Dalie: uwielbiane za różnorodność

202415.jpg 221322.jpg 202441.jpg

Niskie dalie

Niskie odmiany dalii osiągają wysokość do 50 centymetrów. Ze względu na niską wysokość często są określane jako „dalie karłowe”. Te niskie odmiany dalii doskonale sprawdzą się w każdym nasłonecznionym miejscu w ogrodzie, gdzie będą rosły, zachowają niewielkie rozmiary i wytworzą wiele łodyg kwiatowych. Ponieważ nigdy nie kładą się na ziemi i wydają kwiaty aż do pierwszych przymrozków, doskonale sprawdzają się jako rośliny obwódkowe lub ozdabiające brzegi ścieżek. Oferują także szeroki wybór kształtów kwiatów.
Najbardziej popularne niskie dalie pochodzą z trzech grup: dalii Mignon, dalii Melody i dalii Gallery.

Czy wiesz, że…

Niskie dalie są idealne dla małego ogrodu. Nie zajmują dużo miejsca. Te mniejsze odmiany dalii można także sadzić w misach, doniczkach i pojemnikach, aby ozdobić wejście, balkon lub patio.

210028.jpg 77687.jpg

Dobrze wiedzieć

Gdy dalie zaczynają kwitnąć, nic nie może im w tym przeszkodzić. Wkrótce na każdej roślinie będą tuziny kwiatów. Usuwanie przekwitłych kwiatów pobudza wypuszczanie nowych kwiatów, które trwa aż do pierwszych przymrozków.

Wysokie dalie

Wysokie dalie osiągają wysokość 120 centymetrów lub więcej. Czy wiesz, że niektóre odmiany mogą osiągać wysokość ponad dwóch metrów? Ze względu na ich wysokość kolorowe kwiaty mogą pojawiać się w nieoczekiwanych miejscach w ogrodzie, nadając mu żywy, kolorowy wygląd. Dalie to po prostu kwiaty, które trzeba mieć w nowoczesnym ogrodzie. Ich łodygi są wystarczająco długie i mocne, aby rośliny te mogły być używane jako kwiaty cięte. Im więcej kwiatów zetniesz, tym dłużej dalie będą kwitnąć. Cóż może być przyjemniejszego? Wysokie dalie potrzebują dodatkowej podpory, ponieważ waga ich kwiatów sprawia, że są ciężkie. Pod naporem wiatru i deszczu ich wysokie łodygi mogą się złamać. Wysokie dalie potrzebują także dużej ilości wody, ponieważ podczas upalnych dni woda intensywnie wyparowuje z ich licznych liści. Bez wystarczającej ilości wody dalie będą rosły wolno, będą wydawały mniej kwiatów i ich liście będą żółkły.

Czy wiesz, że…

Wysokie dalie powinny być sadzone w większych odstępach niż niskie dalie. Jest tak dlatego, ponieważ wysokie dalie stają się nie tylko wysokie, ale też szerokie. Odstęp 80 cm może wydawać się zbyt duży, ale w rzeczywistości jest idealny.

77203.jpg 77409.jpg