Wynika to z kontaktu ze światem przyrody
W badaniu dla holenderskiego IVN (Instytut Edukacji Przyrodniczej i Zrównoważonego Rozwoju), pracownik naukowy Agnes van den Berg wyszczególniła pozytywne skutki kontaktu z naturą dla zdrowia i rozwoju dzieci. Jej badania wykazały, że kontakt ze światem przyrody pomaga dzieciom rozwijać kreatywność i wyobraźnię, umiejętności motoryczne oraz ich pewność siebie. I o to chodzi! Co może być skuteczniejsze niż to? A przede wszystkim, grzebanie w ziemi wraz z dzieckiem to również zabawa.
Pierwsze kroki w świecie cebulek kwiatowych
Od czego można zacząć wspólne sadzenie cebulek kwiatowych? Dobre przygotowanie to o połowę mniej pracy. Po pierwsze, znajdź miejsce w ogrodzie, które mogłoby być kolorowe na wiosnę. Może to być na rabatce, ale również w donicy lub rozsadniku. Tym razem spróbuj czegoś innego: poproś dziecko o radę, w jakim kolorze powinny być kwiaty. Taka prośba nazywa się „kontrolowaną rezygnacją”. Tylko poczekaj i zobacz, jak dumne będzie dziecko, gdy cebulki kwiatowe zaczną kwitnąć w wybranym kolorze (nawet jeśli nie będzie to zgodne z wybranym przez Ciebie kolorem do ogrodu). Po wybraniu koloru, możecie wspólnie poszukać najładniejszych cebulek kwiatowych w kolorze różowym, żółtym lub innym. Możecie szukać w centrum ogrodniczym, magazynie budowlanym lub w Internecie. Najbardziej znane rodzaje: tulipan (Tulipa), narcyz (Narcissus) i krokus (Crocus). Inne rodzaje: śnieżnik (Chionodoxa), szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) oraz rannik (Eranthis).
Do ogrodu: zaczynamy sadzenie!
Gdy już masz cebulki kwiatowe, pora zanurzyć dłonie w ziemi. Nie musisz mieć dobrej ręki do kwiatów, ponieważ te kwiaty są już ukryte wewnątrz swoich cebulek. Każdy może sadzić cebulki kwiatowe – nawet ty z dziećmi.
- Dzień z dużą ilością jesiennego słońca jest po prostu idealny. Pomyśl, ile witaminy D można wchłonąć podczas prac w ogrodzie.
- W miejscu, w którym chcesz zasadzić cebulki kwiatowe, zagrab ziemię, aby była dobrze spulchniona i luźna.
- Wykop w ziemi zagłębienie o głębokości równej trzem średnicom cebulki kwiatowej.
- Cebulki kwiatowe wkładaj w zagłębienia tak, aby ich szpic był skierowany w górę.
- Przykryj cebulki kwiatowe uprzednio wykopaną ziemią.
- Podlej je natychmiast po zasadzeniu. Będzie to dla nich znak, że nadszedł czas na rozwijanie korzeni. Im prędzej pojawią się korzenie, tym lepiej cebulki kwiatowe będą w stanie znieść temperatury poniżej zera.
- Zakwitną na wiosnę i wraz z dziećmi będziecie mile wspominać czas wspólnego sadzenia cebulek kwiatowych.