Hiacynty: księżniczki zapachu i koloru

Historia

Hiacynty pochodzą ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, od środkowej Turcji po Liban. Początkowo kwiaty miały kolor niebieski, a grona składały się z pojedynczych kwiatów. W XVIII wieku ich hodowla szła już pełną parą i na rynek wprowadzono nowe, wielokolorowe odmiany, jak również odmiany dwukwiatowe (multiflora).

Zapachy i kolory

Obecnie hiacynty są dostępne w różnych kolorach, takich jak różowy, czerwony, niebieski, fioletowy, łososiowy, żółty, czarny i biały. Oprócz wspaniałych kolorów hiacynty mają także cudowny zapach. Każdy kolor kwiatów ma swój niepowtarzalny zapach, którym można się cieszyć od marca do maja. W swoim ogrodzie możesz mieszać kolory lub wybrać tylko jeden. Wybierz te, które sprawią ci najwięcej radości!

Sadzenie

Hiacynty należy sadzić jesienią. Znajdź dla nich ładne miejsce w słońcu lub półcieniu, gdzie nadmiar wody będzie mógł swobodnie spływać. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy sadzić je w liczbie nieparzystej: w grupach po 3, 5, 7 itd. Umieść je w glebie trzy razy głębiej, niż wynosi wysokość cebulki. Hiacynty są wrażliwe na mróz, dlatego musisz zapewnić im wystarczająco dużo czasu na wykształcenie korzeni przed nastaniem mrozów.

Przymrozki

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym zimą występują silne mrozy, posadź cebulki hiacyntów głębiej i upewnij się, że są one przykryte co najmniej 20-centymetrową warstwą ziemi. Po posadzeniu cebulek hiacyntów warto je przykryć ściółką z liści lub darnią ogrodową. Gdy cebulki hiacyntów znajdą się w ziemi i okrzepną przez rok, będą mniej podatne na mróz.

Roślina wieloletnia

Cebulki hiacyntów kwitną rok po roku. To dlatego, że są to rośliny wieloletnie. W pierwszym roku grona kwiatów będą duże i pełne, zaś w kolejnych mniej pełne, ale nie mniej piękne. Nada im to bardziej naturalny wygląd. Czy wiesz, że małe kwiatki na kwiatostanach nazywane są „kolcami”?

Interesujące fakty:

  • Hiacynty nadają się do zbierania w ogrodach. Jak cudownie jest rozświetlić Twój dom samodzielnie wyhodowaną i zebraną eksplozją zapachów!
  • Hiacynty to symbol pokoju i siły.
  • Jeśli chcesz uzyskać najlepszy efekt, posadź cebulki tak blisko siebie, że prawie się dotykają.
  • Hiacynty nadają się do sadzenia w doniczkach. Wybierz doniczki z otworem na dnie lub samodzielnie wykonaj jeden lub kilka otworów tak, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody.
  • Czy wiesz, że cebulki hiacyntów można również uprawiać w domu w szklanych słojach lub wazonach? Służą do tego specjalne szklanki do hiacyntów, które napełnia się wodą. Umieść cebulkę hiacynta na górze, tuż nad wodą.

27137_aangepast.png

217903_aangepast.png

214044_aangepast.png 215876_aangepast.png