Irysy: wiadomość ukryta w kwiatach

Tęcza

Nazwa irys pochodzi od greckiego słowa iris, czyli tęcza. I jest to bardzo trafna nazwa, ponieważ irysy występują we wszystkich jej kolorach. Oprócz dosłownego znaczenia tego słowa, Iris (także Iryda lub Irys) to postać z mitologii greckiej. Była to bogini, która przekazywała wiadomości między bogami a ludźmi. Robiła to, ześlizgując się z nieba na ziemię po łuku tęczy. Jest to zatem również źródło symbolicznego znaczenia irysów, które w języku kwiatów mówią: „mamy dla Ciebie wiadomość”.

Prosto w serce

Zachwycający irys należy do rodziny kosaćcowatych, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z około 1500 roku p.n.e. Ten charyzmatyczny kwiat ma trzy płatki. Gdy otwiera się powoli, ale zdecydowanie, można zajrzeć prosto w jego serce. Naturalne piękno irysów, które podkreślają jasne i wyraziste kolory, sprawia, że dzięki nim każdy ogród jest jeszcze piękniejszy. Oprócz różnych odcieni błękitu, irysy występują również w kolorze żółtym, liliowym, fioletowym, brązowym i białym. Niektóre z nich są nawet dwukolorowe.

Grupy

Irysy bulwiaste dzielą się na dwie grupy: te o dużych kwiatach i te o małych kwiatach. Irysy o dużych kwiatach mają od 50 do 70 centymetrów wysokości i kwitną w maju oraz w czerwcu. Irysy o małych kwiatach znane są również jako kosaćce niskie. Mają one małe kwiaty z misternymi wzorkami, osiągają zaledwie 15 centymetrów wysokości i kwitną w lutym oraz w marcu. Liście irysów należących do obu grup są cylindryczne i spiczaste.

Sadzenie

Jeśli chcesz cieszyć się wspaniałymi irysami w ogrodzie wczesną wiosną, posadź je jesienią. Irysy o dużych kwiatach należy sadzić w nasłonecznionym miejscu, na głębokości 5 centymetrów i w odległości 8 centymetrów. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym panują ostre zimy, ochroń cebulki warstwą słomy. Irysy o małych kwiatach kwitną obficie w miejscach nasłonecznionych lub w półcieniu. Posadź je na głębokości stanowiącej trzykrotność wysokości cebulki. Aby stworzyć w ogrodzie piękny kwiatowy dywan, posadź cebulki w gęstych skupiskach.

Interesujące fakty

  • Botanicy odkryli ponad 200 gatunków irysów. Większość z nich wyrasta z cebulek i bulw, a niektóre z kłączy.
  • Być może nie masz ogrodu. To żaden problem, ponieważ irysy można również sadzić w pojemnikach na balkonach i tarasach.
  • Odmiany irysa holenderskiego są powszechnie uprawiane jako kwiaty cięte. To sprawia, że są doskonałym wyborem dla miłośników roślin ogrodowych, które można trzymać w wazonie.
  • Oprócz irysów bulwiastych istnieją również irysy, które wyrastają z kłączy. Te wieloletnie rośliny to odmiany irysa bródkowego.

11378_aangepast.jpg 217144_aangepast.jpg