Jakie kwiaty cebulkowe warto wybrać, by zadbać o bioróżnorodność?

Letnie kwiaty cebulkowe pozwalają wprowadzić różnorodne kolory do ogrodu lub na balkon, nieustannie kwitnąc i dostarczając cennego nektaru i pyłku motylom i pszczołom. W ten sposób pozwalają zadbać o bioróżnorodność w środowisku.

Magnesy na owady

Wśród letnich roślin cebulkowych nietrudno jest znaleźć kilka prawdziwych magnesów na owady. Gdy minie groźba nocnych przymrozków, wybierz ładny wiosenny dzień, by je posadzić. Możesz to zrobić do końca maja.

 • Lilia afrykańska (Agapanthus) Okres kwitnienia: Lipiec-sierpień; Lilia afrykańska to roślina jednoroczna z kwiatami w różnych odcieniach błękitu i bieli.Dobrze radzi sobie na rabatce, ale najlepiej czuje się w doniczce. Kilka stopni mrozu to dla niej nic strasznego, ale zimą najlepiej jest umieścić ją w chłodnym, jasnym miejscu.
 • Krokosmia (wsześniej znana jako: Montbretia) Okres kwitnienia: Sierpień-wrzesień; Krokosmia to bylina z kwiatami w kolorach żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Jaskrawe kolory wywołają prawdziwie ognisty efekt na rabatce. W czasie pierwszej zimy trzymaj cebulki pod przykryciem.
 • Dalia Okres kwitnienia: Lipiec-październik; Dalie to jednoroczne rośliny kwitnące w wielu różnorodnych kolorach. Pojedyncze i podwójne kwiatostany cieszą się dużą popularnością wśród owadów. Dalia kwitnie do późnej jesieni – zwłaszcza jeśli regularnie usuwasz uschnięte kwiaty.
 • Galtonia zielona Okres kwitnienia: Lipiec-sierpień; Galtonie to jednoroczne rośliny charakteryzujące się białymi kwiatami. Pszczoły uwielbiają ich małe, cudownie pachnące, dzwonkowate kwiaty.
 • Warkocznica dwubarwna (Eucomis) Okres kwitnienia: Lipiec-sierpień, Warkocznica to odporna na mrozy (do -5°C) bylina rozkwitająca żółtymi, zielonymi lub białymi kwiatami. Dzięki płatkom na szczycie łodygi wyróżnia się niezwykłym wyglądem.
 • Bezmian (Liatris spicata) Okres kwitnienia: Lipiec-sierpień; Bezmian to bylina charakteryzująca się fioletowymi lub białymi kwiatami.Najciekawszą cechą bezmianu jest to, że jego kolce kwitną od góry do dołu.
 • Tygrysówka (Tigridia) Okres kwitnienia: Lipiec-październik; Tygrysówka to roślina jednoroczna z kwiatami w kolorach białym, kremowo-żółtym, różowym i czerwonym. Ten mniej znany letni kwiat cebulkowy charakteryzuje się pięknymi kropkami lub smugami zdobiącymi wewnętrzne części kwiatów.

Praktyczne wskazówki

 • Na opakowaniu znajdziesz informacje o tym, gdzie i jak głęboko należy sadzić cebulki (lub bulwy, ale dla wygody będziemy je nazywać cebulkami).
 • Większość letnich kwiatów cebulkowych kocha słońce. Wymagania dotyczące gleby są dość skromne – wystarczy, że będzie przepuszczała wystarczającą ilość wody.
 • Mieszanie i łączenie letnich cebulek to świetna zabawa – popuść wodze fantazji!
 • Wieloletnie rośliny cebulowe można pozostawić w ziemi – zakwitną ponownie w przyszłym roku.
 • Cebulki roślin jednorocznych należy wykopać z gleby, gdy już przekwitną. W okresie zimowym przechowuj je w chłodnym, zabezpieczonym przed mrozem miejscu. W ich miejsce możesz zasadzić kwiaty kwitnące wiosną.

Niebieski kwiat Agapant, lilia afrykańska Różowa Dalia z motylem Cebule cebulowe białe letnie (hiacynt letni) Zbliżenie letniej cebulki Eucomis (różnorodność biologiczna)