Jaskier azjatycki zdobył właśnie wyjątkowe wyróżnienie – tytuł letniej rośliny cebulowej 2025 roku. Kolorowy kwiat podbił serca ogrodników i miłośników roślin na całym świecie, co przyczyniło się do wzrostu jego popularności na rabatkach. Nie powinno to nikogo dziwić. Nie sposób oprzeć się zróżnicowanym kolorom jaskra azjatyckiego, które przykuwają wzrok i doskonale ozdabiają ogrody, tarasy i balkony.
Kolorowe i uniwersalne
Jaskier azjatycki (Ranunculus) zasłynął dzięki pełnym kwiatom występującym w wielu kolorach, począwszy od jasnej żółci i pomarańczowego, aż po delikatne odcienie różu i głęboką czerwień. Dzięki temu doskonale pasuje do każdego ogrodu, choć zachwyca nawet w donicy na tarasie lub na balkonie. Co więcej, jaskier azjatycki wygląda doskonale jako kwiat cięty i pozwala wprowadzić do twojego wnętrza odrobinę koloru. Osiągają wysokość 15-35 centymetrów, a średnica kwiatostanów dochodzi często do 7,5 centymetra.
Łatwe w utrzymaniu
Jaskry azjatyckie to łatwe w uprawie rośliny cebulowe, które należy sadzić wiosną. Dzień przed posadzeniem należy zanurzyć cebulki w wodzie, a następnie zasadzić je w dobrze nasłonecznionym miejscu, które jest osłonięte przed wiatrem. Po posadzeniu kwiaty potrzebują jedynie niewielkiej ilości wody i odrobiny nawozu. To wszystko! Potem wystarczy tylko czekać na morze kwiatów od czerwca do sierpnia.
Różnorodność biologiczna
Poza pięknym wyglądem i prostotą pielęgnacji, jaskry azjatyckie są doskonałym sposobem na zadbanie o różnorodność biologiczną. Kwiaty przyciągają różne owady zapylające, takie jak pszczoły i motyle, które zadbają o doskonały stan twojego ogrodu. Dzięki temu nie tylko zadbasz o estetykę, ale także przyczynisz się do poprawy stanu środowiska.
O nagrodzie „Letnia roślina cebulowa roku”
Konkurs „Letnia roślina cebulowa roku” jest organizowany rokrocznie przez przez iBulb (Royal Anthos) – inicjatywę mającą na celu inspirowanie ogrodników i rozpowszechnianie wiedzy na temat właściwości letnich roślin cebulowych. Jaskier azjatycki dołączył w tym roku do grona laureatów, wśród których można wymienić lilie azjatyckie (2024) i kannę (2023).