Kalia: letnia roślina cebulkowa roku

Kalia, Cantedeskia, kallijka

Wiele osób zna ją pod łacińską nazwą Cantedeskia. Według zapisów historii, kwiat ten po raz pierwszy został opisany przez botanika Giovanniego Zantedeschi, w 18 wieku, a nazwa rośliny pochodzi od jego nazwiska. Przez niektórych kalia nazywana jest kallijką (Arum Lily). Nazwa ta pochodzi od postaci biblijnej Aarona, brata Mojżesza. Aaron był kapłanem, który opiekował się pastorałem udekorowanym kwiatami i liśćmi lilii.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Symbol szczęścia

Lilia o eleganckim kształcie kwiatów znana jest także jako roślina przynosząca szczęście. Symbolika sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu, kiedy to kojarzono kwiaty lilii z radosnym świętowaniem. Jej kwiaty o kształcie trąbki są różnokolorowe: żółte, białe, czerwone, fioletowe, różowe, czarne i pomarańczowe. Niektóre z nich są nawet dwukolorowe. Liście kalii mają kształt włóczni i są całkowicie zielone lub zielone pokryte cętkami.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Niewielka warstwa ściółki

Niektóre odmiany kalii np. kalia etiopska i kalia„Pink Mist” łatwo tolerują niskie temperatury. Mimo że listowie tych kwiatów usycha podczas zimy, kwiaty przetrwają i bez przeszkód zakwitną kolejnej wiosny. Jednak do przetrwania największych przymrozków większość odmian kalii wymaga zastosowania cienkiej warstwy ściółki. W tym celu można zastosować słomę.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Nie należy sadzić roślin w okresie występowania przymrozków

Niewielkie korzenie bulw i kłączy lub ich brak może spowodować, że rośliny nie będą w stanie tolerować zimna i przetrwać do czasu kwitnienia. Kalie można sadzić już na początku maja, ponieważ w tym okresie istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia przymrozków. Kwitnienie kalii przypada na okres pomiędzy lipcem a październikiem i trwa od trzech do ośmiu tygodni; zależy to od temperatury, światła i odmiany rośliny. Długość łodygi kalii waha się pomiędzy 30 a 90 cm.

Wskazówka: kalie wyglądają pięknie w donicy na tarasie.

bulb afbeelding bulb afbeelding

bulb afbeelding bulb afbeelding