Kiedy powinno się sadzić cebulki kwiatowe?

Okres sadzenia

Świetnie, w tym roku naprawdę to zrobisz. Hip, hip, hurra! Ale właściwie kiedy powinno się sadzić cebulki kwiatowe? Nie martw się — zanim rzucisz się w wir sadzenia cebulek kwiatowych, musisz wiedzieć, że te ogrodowe skarby można sadzić od września do końca grudnia. Ważne jest, aby zostały zasadzone, zanim ziemia zacznie zamarzać. Na szczęście okres sadzenia cebulek kwiatowych jest wystarczająco długi.

221621_aangepast.jpg 221640_aangepast.jpg

Czas wyboru

Kiedy już zaplanujesz posadzenie cebulek kwiatowych, musisz dokonać wyboru spośród naprawdę długiej listy dostępnych odmian. Najbardziej znane i powszechne kwiaty cebulowe to tulipany (Tulipa). Innymi ulubionymi kwiatami do ogrodu są narcyzy (Narcissus), hiacynty (Hyacinthus) i krokusy (Crocus). Ale czy znasz już może śnieżyczkę (Galanthus), szachownicę cesarską (Fritillaria imperialis) czy śnieżnik (Chionodoxa)? Cały asortyment można obejrzeć na stronie internetowej bulb.com.

Po prostu je zasadź!

Po zakupieniu cebulek kwiatowych i wybraniu dla nich miejsca w ogrodzie można przystąpić do sadzenia. Ale jak to zrobić? Na całe szczęście to proste. Wystarczy zaledwie pięć kroków.

225439_aangepast.jpg 225622_aangepast.jpg

Krok 1

Wykop jedno zagłębienie dla grupy cebulek kwiatowych lub przygotuj pojedyncze zagłębienia, w których posadzisz poszczególne cebulki kwiatowe. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar sadzonej cebulki kwiatowej. Duże cebulki kwiatowe (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5–5 cm) — na głębokości od 7 do 10 cm.

Krok 2

Usuń chwasty i małe kamienie, a następnie wykop zagłębienie w glebie, aby dodać nieco ziemi ogrodniczej i poprawić drenaż.

Krok 3

Delikatnie wciskaj cebulki kwiatowe w glebę, tak aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Uważaj, by nie naciskać zbyt mocno na cebulki kwiatowe, ponieważ mogłoby to spowodować ich uszkodzenie. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe — od 3 do 7 cm od siebie.

Krok 4

Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień.

Krok 5

Jeśli gleba jest sucha, podlej nieco cebulki.

226412_aangepast.jpg 226422_aangepast.jpg

226426_aangepast.jpg 226431_aangepast.jpg