Kolorowy ogród? Zrób to sam!

Urządź się zgodnie z własnym gustem

Robótki ręczne, wyszywanie, garncarstwo… Ludzie uwielbiają samodzielnie wytwarzać różne przedmioty. To dlatego, że z rzeczy zrobionych przez siebie możemy być naprawdę — i całkiem słusznie — dumni. Innym powodem jest fakt, że w dzisiejszych czasach mniej interesują nas produkty wytwarzane na masową skalę. Już teraz możesz zasadzić letnie cebulki i w ten sposób stworzyć swoją zieloną oazę pełną kwiatów, a przy tym samodzielnie zdecydować, co będzie wyglądać najlepiej. Czy będzie to miejsce bujnie zakwitające różnobarwnymi kwiatami, czy może będzie to piękny w swej prostocie ogród o ograniczonej kolorystyce? Wszystko zależy od Ciebie.

206314_aangepast.jpg 206332_aangepast.jpg

Radość już od pierwszej chwili

Uprawa letnich roślin cebulkowych to czysta przyjemność — od momentu zasadzenia cebulki po okres kwitnienia. W zasadzie frajda zaczyna się jeszcze wcześniej, bo już wtedy, gdy wybierasz cebulki kwiatowe do zasadzenia. Potem możesz się cieszyć z zasadzenia każdej rośliny, a zwieńczeniem całej pracy jest obserwowanie, jak się rozwija i wreszcie zakwita. A może lubisz dzielić się z innymi? Jeśli tak, zaproś do pomocy przyjaciół, dzieci lub innych członków rodziny. Potem będziecie mogli wspólnie cieszyć się z efektów pracy i z dumą patrzeć na swoje małe dzieło.

6602_aangepast.jpg

226133_(1) aangepast.jpg

Krótki przewodnik

Co trzeba zrobić najpierw? Przede wszystkim zastanów się, jakie rodzaje letnich roślin cebulkowych najbardziej Ci się podobają. Jeśli ciężko Ci zdecydować, zapoznaj się z listą 18 najbardziej znanych odmian. Dla każdej z nich podano informacje dotyczące pory kwitnienia i rozmiarów rośliny. Jest to bardzo użyteczny przewodnik, który pomoże wybrać najlepsze miejsce dla każdego rodzaju letnich roślin cebulkowych. Po wybraniu odpowiednich cebulek musisz się zdecydować, jakie kolory lubisz najbardziej. Dalie, lilie, kalie etiopskie i mieczyki są dostępne w każdym możliwym kolorze.

226281_aangepast.jpg

Sadzenie

Po zakupie cebulek czas zacząć prace ogrodowe. Letnie rośliny cebulkowe sadzi się na wiosnę. Najlepiej w okresie między marcem a majem, gdy mamy pewność, że temperatury nie spadną poniżej zera. Podczas sadzenia letnich roślin cebulkowych zastosuj się do trzech poniższych kroków, dzięki czemu podczas kwitnienia będzie Cię rozpierać duma z Twojego ogrodu.

Visual-IBULB-Zomer-zonder-pijltjes-transparant.png

Krok 1

Za pomocą kielni wykop dołek w glebie. Cebulki kwiatowe, bulwocebule i bulwy należy sadzić na głębokości dwukrotnie przekraczającej ich wielkość. Nie dotyczy to jednak begonii ani dalii, które należy sadzić tuż pod samą powierzchnią gleby.

Krok 2

Małe letnie cebulki należy sadzić w odległości około 10 cm od siebie. Odpowiednia odległość w przypadku mieczyków wynosi 12 cm, begonii — 25 cm, lilii — 30 cm, a dalii — nawet 40 cm. Delikatnie umieść cebulki kwiatowe w glebie. Nie dociskaj ich.

Krok 3

Przykryj cebulki kwiatowe glebą. Po zasadzeniu cebulek podlej je obficie wodą, aby przyspieszyć wzrost ich korzeni. W przypadku małej ilości opadów wiosną utrzymuj odpowiednią wilgotność gleby w ogrodzie.

Wskazówka: Mniej więcej godzinę przed sadzeniem cebulki należy umieścić w wodzie tak, aby wchłonęły tyle wilgoci, ile wcześniej mogły utracić. Przyspieszy to proces ukorzenienia się rośliny i jej wzrost.