Krokosmia: cebulka roku

Twarda sztuka

Szukasz rośliny prawdziwie ubóstwiającej słońce? Wybierz krokosmię! Nie można się oprzeć wrażeniu, że ta roślina wręcz przerabia energię cieplną w coraz to więcej kwiatów. Jeśli chodzi o prażenie się w słońcu, jest nie do zdarcia. Wysuszona gleba, mało wody i mnóstwo palącego słońca nie stanowią dla niej problemu. Zaczyna kwitnąć w czerwcu, a widokiem jej kwiatów możesz się cieszyć przez kolejne miesiące. Twoje rabaty będą mienić się kolorami aż do drugiej połowy października.

29851_aangepast.jpg 29855_aangepast.jpg

88353_aangepast.jpg 218895_(2) aangepast.jpg

Korzenie

Krokosmia bierze swoją nazwę od dwóch greckich słów: krokos,, czyli „szafran”, i osme, czyli „zapach”. Zatem w dosłownym tłumaczeniu oznacza „roślinę pachnącą jak szafran”. Znamy ją także pod nazwą montbrecja, która odnosi się do niesamowicie wyrazistych kolorów kwiatów tej rośliny. Krokosmia pochodzi z Południowej Afryki, gdzie do dziś jest rośliną dziko rosnącą. Do Europy przywieziono ją w roku 1900 i od tamtej pory rozświetla nasze ogrody.

11457_aangepast.jpg

Niezwykle hojna roślina

Wyjątkowość tej letniej rośliny cebulkowej polega na tym, że jest w stanie przetrwać zimę. W pierwszym roku po posadzeniu należy zastosować mulcz, który ochroni ją przed zimową pogodą. Po upływie pierwszego roku mulcz nie będzie już potrzebny, a panna krokosmia będzie zakwitać rok do roku. Jest to roślina, która wiele oferuje, nie oczekując niczego w zamian. Właściwie nie wymaga żadnej pielęgnacji, nieprzerwanie rosnąc i obsypując ogród kwiatami.

210039_(2) aangepast.jpg

216639_aangepast.jpg

Ognista roślina

Krokosmia jest dostępna w ciepłych kolorach: żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Czy znasz coś lepszego na stworzenie ognistej rabaty? Niektóre odmiany wytwarzają duże, a inne — mniejsze kwiaty. Niektóre zakwitają jednokolorowo, a inne mają kwiaty w dwóch kolorach. Różnią się nawet wysokością. Najpopularniejszą odmianą z tego rodzaju jest krokosmia „Lucifer”. Ta ognista, czerwono-pomarańczowa piękność daje efekt eksplozji barw, jeśli posadzi się kilka obok siebie.

223524_(1) aangepast.jpg 221095_(2) aangepast.jpg

Dobrze wiedzieć

  • Czy wiesz, że oprócz kwiatów krokosmia wytwarza także owoce? To jak opcja dwa w jednym.
  • Jesienią można tę roślinę ściąć do samej gleby, ale tak naprawdę nie jest to konieczne. Bez względu na to, co z nią zrobisz, w kolejnym roku na wiosnę z kłącza zaczną wyrastać nowe pędy.
  • Krokosmia świetnie się nadaje na kwiaty cięte. Co jakiś czas możesz ściąć kilka łodyg i umieścić kwiaty w wazonie.
  • Niższe i mniejsze odmiany krokosmii idealnie się sprawdzą w uprawie w doniczkach lub skrzynkach.