Krokosmia — prawdziwie ognisty kwiat!

Wszystkie barwy krokosmi

Kolory krokosmi dodadzą rabatom zdecydowanego charakteru. Pierwotnie odmiany krokosmi miały kolor wyłącznie pomarańczowy, ale obecnie można wybierać spośród szerokiej gamy odcieni od żółtopomarańczowego po szkarłatny. Ognista paleta barw sprawia, że kwiaty te od razu rzucają się w oczy. Efekt ten jest dodatkowo spotęgowany dzięki wysokim, eleganckim kwiatostanom złożonym z wielu pojedynczych kwiatów tworzących gęste grona.

Krokosmia kocha słońce

Krokosmia (znana też jako montbrecja) zalicza się do kwiatów cebulkowych kwitnących latem. Jej cebulki (faktycznie bulwocebule) sadzi się wiosną. Pamiętaj, aby wybierać miejsca nasłonecznione, gdyż krokosmia naprawdę uwielbia słońce. I to wszystko, co musisz wiedzieć. Pierwsze pąki kwiatów pojawią się latem. Kiedy się rozwiną, ujrzysz niesamowity efekt barwnych fajerwerków.

Efekt krokosmi

Jeśli chcesz się rozkoszować latem, obserwując w swoim ogrodzie prawdziwie barwny spektakl, posadź obok krokosmi także inne letnie kwiaty cebulkowe, które kwitną od połowy do końca lata, jak dalie i mieczyki. Kwiaty krokosmi można wykorzystać także jako akcent kolorystyczny. Warto się na przykład zastanowić nad posadzeniem ogniście czerwonej krokosmi na rabacie złożonej głównie z błękitno-purpurowych kwiatów. Tak uzyskany kontrast wygląda niesamowicie — naprawdę pobudzająco!

Kompozycje z krokosmią

Różnorodność ożywi Twój ogród i sprawi, że będzie przykuwał uwagę. Taki efekt da się osiągnąć za pomocą mieszania nie tyko samych kolorów, ale także zestawiania ze sobą różnych kształtów roślin. Podłużne kwiatostany krokosmi stanowią ciekawy kontrast z płaskimi główkami innych letnich kwiatów, jak na przykład krwawnika (Achillea) czy dzielżanu (Helenium).

Ciekawostki na temat krokosmi

  • Posadź większą ilość krokosmi w nasłonecznionym miejscu w ogrodzie, aby móc je potem wykorzystać na bukiety. Są to bowiem kwiaty, które wytrzymają dłuższy czas w wazonie.
  • Po okresie kwitnienia krokosmia wytwarza efektownie wyglądające jagody, które wieszczą przyjście jesieni. Wtedy również wyglądają ozdobnie.
  • Większość odmian krokosmi bez problemu przetrwa zimę, pod warunkiem że z gleby skutecznie odprowadzana jest woda. Wówczas możesz się spodziewać, że w przyszłym roku ujrzysz kolejny wybuch kolorów.