Krokus, który roztacza blask jako „Kwiat cebulkowy roku’

Bliższe spojrzenie na krokusy

Wszystkie krokusy mogą wydawać się jednakowe. Gdy przyjrzysz się tym roślinom bliżej, możesz dostrzec ich różnorodne kolory, rozciągające się od głębokich intensywnych odcieni do uroczych pastelowych kolorów. Najbardziej popularnymi kolorami są niebieski i fioletowy, ale można także znaleźć kwiaty białe, żółte i w białe prążki. Naprawdę wyjątkowy efekt kolorystyczny można osiągnąć wybierając krokusy o dużych kwiatach. Natomiast małe, subtelnekwiaty krokusów będą niczym drobne prezenty wyłaniające się spod ziemi. To po prostu prawdziwa radość patrzeć jak zakwitają.

Czy wiesz, że…

pszczoły są bardzo wdzięczne za krokusy? Po długim okresie chłodu, gdy prawie nic nie kwitnie, krokus jest jedną z pierwszych zakwitających roślin. Pszczoły są bardzo spragnione przepysznego nektaru tych kwiatów.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Historia krokusa

Historia krokusa w jasno słonecznym kolorze jest bardzo interesująca. Z ponad stu odmian tej rośliny, jedna z nich odgrywa istotną rolę w historii. Jest to kwitnący jesienią szafran uprawny (Crocus sativus). Starożytni Grecy zbierali znamiona odmian tej rośliny, suszyli je i wykorzystywali do przyprawiania potraw. Właśnie z tego powodu zdecydowali się nazywać te roślinę krokos, co oznacza „szafran”. Można w to wierzyć lub nie, ale te wysuszone znamiona są bardzo cenne. Brzmi interesująco, prawda? Zanim zdecydujesz się uprawiać szafran do celów zarobkowych, powinieneś wiedzieć, że klimat w którym mieszkasz jest zbyt wilgotny, aby można było wyhodować znamiona dobrej jakości. Zapamiętanie tej wyjątkowej historii, urzeczywistni przyjemność z podziwiania piękna tej wyjątkowej rośliny.

Czy wiesz, że…

krokusy reagują na warunki pogodowe? Pąki tych kwiatów otwierają się natychmiast, gdy tylko wyczują światło słoneczne. Pochmurne dni spowodują, że pąki wkrótce się zamkną.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Przepiękny widok

Do posadzenia w ogrodzie przeznaczonych jest ponad sto odmian różnych krokusów. Szafran żółtokwiatowy (Crocus flavus) został odkryty na Bałkanach i w północno-zachodniej Turcji w 1579 r. Pozostałe krokusy pochodzą z Anatolii i krajów basenu Morza Śródziemnego. Gdy posadzisz te kwiaty w ogrodzie jesienią, będziesz mógł podziwiać je w ogrodzie już wczesną wiosną. Jak sadzić te kwiaty? Postępuj według pięciu poniższych wskazówek:

  1. Spulchnij glebę łopatką, w miejscu, w którym masz zamiar posadzić krokusy. To sprawi, że glebę będzie łatwiej wykopać.
  2. Jeśli nie sadzisz kwiatów cebulkowych na istniejącej rabatce, może być wskazana wymiana gleby na substancję organiczną np. kompost.
  3. Łopatką lub sadzarką do kwiatów cebulkowych wykop otwór i posadź krokusy tak, aby czubki były skierowane w górę, a korzenie w dół.
  4. Dopilnuj, aby cebulki były posadzone na głębokości równej trzech wysokości cebulki. Krokusy o długości 3 cm należy sadzić na głębokości 9 cm.
  5. Zasyp otwór wcześniej wykopaną glebą i delikatnie ją uklep.

bulb afbeelding bulb afbeelding

Czy wiesz, że…

po posadzeniu krokusy szukają bezpiecznego miejsca pod ziemią? W ten sposób mogą przetrwać wysokie temperatury, suszę lub niskie temperatury nadchodzących miesięcy, by znów zakwitnąć w ogrodzie kolejnej wiosny.

bulb afbeelding bulb afbeelding