Krokusy i śnieżyczki dodają koloru pod drzewami i krzewami

Kwitnienie

Śnieżyczki i krokusy często rosną na zalesionych terenach i w okolicach wiejskich posiadłości. Obydwa typy kwiatów to samosiejki, które świetnie rosną pod liściastymi drzewami i krzewami. Zimą, dzięki spadającym liściom, krokusy i śnieżyczki otrzymują mniej światła i deszczu. Kwiatom cebulkowym bardzo to odpowiada podczas zimnej pory roku. To dlatego tak obficie kwitną w tych miejscach. Po kwitnieniu cebulki pobierają substancje odżywcze z liści, aby przygotować się do następnego sezonu. Dlatego też liście potrzebują czasu, aby prawidłowo i całkowicie obumrzeć. Gdy drzewa i krzewy ponownie wypuszczą liście, liście przebiśniegów i krokusów znikają, a ich cebulki przechodzą w stan uśpienia. Wtedy liście drzew i krzewów zapewniają cebulkom przyjemny chłód podczas grących miesięcy letnich.

Kolorowe krokusy

W lutym i marcu krokusy obdarowują ogród prawdziwą feerią kolorów. Te wcześnie kwitnące eksplozje koloru symbolizują wiosnę i radość. Jeśli przyjrzysz się im bliżej, odkryjesz kilka spektakularnych odmian. Kolory różnią się od intensywnie głębokich po radosne pastele. Najpopularniejsze odmiany to niebieskie i fioletowe, ale są też białe, żółte i fioletowe, a także pasiaste. Zarówno frywolne krokusy wielkokwiatowe, jak i delikatne krokusy drobnokwiatowe są jak małe prezenty wyrastające z ziemi. Po pierwszym zasadzeniu, dzięki samo wysiewaniu, co roku rozwija się coraz większy dywan kwiatów. Niewiele kwiatów zakwita w lutym, podczas długiej mroźnej zimy, ale krokusy są jedną z pierwszych odmian, które zaczynają kwitnąć w tym czasie. Stanowią one wspaniałe źródło nektaru i pyłku. Dzięki temu są ulubionym pożywieniem trzmieli, pszczół miodnych i niektórych pszczół samotnic. Ciesząc się tymi kwiatami, pomagasz również tym ważnym owadom.

Cudowne śnieżyczki

Śnieżyczki (Galantus) pojawiają się na zimowej scenie bardzo wcześnie. Ich oficjalna nazwa jest dość wymyślna: (Galanthus). Swoje białe, dzwoneczkowate kwiaty wystawiają na pokaz w styczniu i lutym, wyrastając nawet ponad śnieg. Płatki śnieżyczek wydają się białe, ale w rzeczywistości są bezbarwne. Gdy ściśniesz płatek w palcach, stanie się przezroczysty. Jest to spowodowane zniknięciem maleńkich pęcherzyków powietrza, które odbijają światło. Śnieżyczki występują w kilku odmianach, w tym o kwiatach podwójnych, z zielonymi lub żółtymi kropkami lub oznaczeniami na płatkach oraz o kwiatach małych lub dużych. Najczęściej występująca śnieżyczka nosi nazwę Galanthus nivalis. Jeśli posadzisz je w swoim ogrodzie, z roku na rok będzie ich coraz więcej. Czy wiesz, że śnieżyczki potrafią wytwarzać ciepło o temperaturze do 10°C? Dzięki temu śnieg wokół tych kwiatów topnieje. Roztaczają one także smakowitą woń miodu. Ten zapach pochodzi od owadów, które zbierają pyłek kwiatowy.

204286_aangepast.png

217292_aangepast.png

217380_aangepast.png 217126_aangepast.png