Kwiat cebulkowy roku — narcyz o pełnych kwiatach

Wiosna

Narcyzy? Dokładnie tak, narcyzy. W dodatku te o pełnych kwiatach, dzięki czemu będą podwójną ozdobą Twojego ogrodu. Narcyzy pełne są typowo wiosennymi kwiatami, których widok ucieszy Cię już w kwietniu, kiedy to zaczyna się ich pora kwitnienia. Są tak wyjątkowe, gdyż główki tych kwiatów składają się z wielu płatków lub są wprost wypełnione płatkami. Narcyzy pełne występują w każdym możliwym odcieniu żółtego lub też w kolorze kremowym, białym i pomarańczowym, a ponadto spotkasz je w każdej mieszance tych barw. Czy wiesz, że są to rośliny wieloletnie? To znaczy, że raz posadzone będą kwitnąć także w kolejnych latach.

23166_aangepast.jpg 207672_aangepast.jpg

Z miłości

Skąd pochodzi botaniczna nazwa żonkila, czyli narcyz (Narcissus)? Jej etymologia wywodzi się z mitologii starożytnej Grecji. Kiedy Narcyz, młodzieniec niezwykłej urody, zobaczył swoje odbicie w tafli wody, zakochał się w sobie bez pamięci. Ponieważ nie był w stanie dotknąć swojego lustrzanego odbicia, popadł w szaleństwo z tęsknoty. Młodzieniec zniknął, a na miejscu jego ciała pojawił się piękny żółty kwiat: narcyz, który nazywamy też potocznie żonkilem. I właśnie narcyz o pełnych kwiatach zyskał tytuł cebulki kwiatowej roku!

226381_aangepast.jpg 226383_aangepast.jpg

Dobrze wiedzieć

  • Pewne odmiany narcyza pełnego łatwiej znaleźć na rynku niż inne. Dzieje się tak, gdyż niektóre z nich dostępne są w większych ilościach. Oto odmiany narcyzów pełnych, które są szeroko dostępne (a więc łatwiej je znaleźć): „Replete”, „Abba”, „Ice King” oraz „Rip van Winkle”.
  • Czy wiesz, że narcyzy pełne z odmiany „Bridal Crown” są uprawiane głównie jako pędzone kwiaty cebulowe w doniczkach? Można je trzymać wewnątrz pomieszczenia lub zasadzić w ogrodzie.

226399_aangepast.jpg 226401_aangepast.jpg

226403_aangepast.jpg 226405_aangepast.jpg