Kwiaty cebulkowe: ogród pełen życia

Poczuj dumę ze swojego ogrodu

Ogród nie jest tylko dla Ciebie. Zielona oaza, którą tworzysz, zapewnia też schronienie dla ptaków, jeży, motyli, pszczół oraz wielu innych zwierząt i owadów. A one nie mogą żyć bez roślinności, gdyż stanowi ona źródło ich pożywienia. Innymi słowy, ogród pełen roślin to ogród tętniący życiem, przynoszący same korzyści. Kwiaty cebulkowe są istotnym elementem „żywego” ogrodu. Kiedy posadzisz je jesienią, na pewno przyciągną one już wczesną wiosną pszczoły i motyle szukające pożywienia. Przekonasz się, że dzięki temu ogród da Ci wiele satysfakcji.

202286_aangepast.jpg 217126_aangepast.jpg

Niewielka zmiana

Jak w prosty sposób wnieść więcej życia do ogrodu? Można zacząć od usunięcia kilku płytek chodnikowych i posadzenia w ich miejsce cebulek kwiatowych. Można też posadzić cebulki w kilku skupiskach pomiędzy krzewami, które nie kwitną wczesną wiosną. Ewentualnie można wypełnić sadzarkę różnymi rodzajami cebulek kwiatowych. Może nie wygląda to na wiele, ale nawet takie drobne zmiany wzbogacą ekosystem. Kwiaty cebulkowe zapewniają pożywienie owadom, które są pokarmem dla ptaków. Ptaki są z kolei zjadane przez inne zwierzęta.

226472_aangepast.jpg 226484_aangepast.jpg

Ogrodowe smakołyki

Wybierać można spośród wielu różnych odmian charakteryzujących się kwiatami o długich łodygach, jak na przykład czosnek ozdobny (Allium), tulipany (Tulipa), narcyzy (Narcissus) i hiacynty (Hyacinthus). Są też cebulki wytwarzające kwiaty o krótszych łodygach, takie jak szafirki (Muscari), zawilce greckie (Anemone blanda) czy krokusy (Crocus). W zasadzie wszystkie kwiaty cebulkowe są smakołykami dla pszczół. Motyle zdecydowanie preferują czosnek ozdobny.