Kwiaty cebulowe dla pszczół i trzmieli

Otwarte kwiaty

Dzięki cebulkom kwiatowym, wśród których słychać brzęczące i trzepoczące skrzydełkami owady, wiosna przychodzi znacznie wcześniej. Jednak które z nich są najlepsze? Niektóre kwiaty produkują bowiem więcej pokarmu niż inne lub zapewniają łatwiejszy dostęp do pyłku. Zawsze staraj się wybierać otwarte kwiaty z dużą ilością pyłku. Dobrze jest również zadbać o rozłożenie kwitnienia w czasie, aby pszczoły mogły ucztować przez długie miesiące. Oto kwiaty cebulowe, które produkują najwięcej nektaru i pyłku:

 1. szafirek (Muscari)
 1. zawilec gajowy (Anemone nemerosa)
 2. hiacyntowiec zwisły (Hyacinthoides non-scripta)
 3. tulipan botaniczny (Tulipa)
 4. sycylijski czosnek miodowy (Netaroscordum siculum)
 5. śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum)
 6. krokus (Crocus), botaniczny i wielkokwiatowy
 7. zawilec grecki (Anemone blanda)
 8. czosnek (Allium giganteum, moly i sphaerocephalon)
 9. śnieżyczka (Galanthus)
 10. śnieżnik (Chionodoxa luciliae i sardensis)
 11. cebulica (Scilla bifolia i siberica)
 12. rannik (Eranthis)
 13. śnieżyca letnia (Leucojum aestivum)

Odpowiednie miejsce

Gdy już wybierzesz cebulki kwiatowe, posadź je w półcieniu, w glebie bogatej w próchnicę. Wyjątkiem są tulipany botaniczne, które lubią dużo słońca. Promienie słoneczne wspomagają bowiem produkcję pyłku i nektaru. Co więcej, kwiaty wydzielają na słońcu silniejszy zapach, dzięki czemu pszczoły i trzmiele mogą je łatwiej znaleźć. Idealnym miejscem są okolice drzew lub zakamarki, w których pozostawia się liście na zimę, ponieważ wilgoć sprzyja wytwarzaniu nowych nasion.

Nektar

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni pszczoły i trzmiele żywią się nektarem. Jest to bogaty w cukier płyn przypominający syrop. Można go dostrzec w samym środku lub na zewnątrz kwiatu. Wygląda jak woda, ale jest lepki w dotyku. Cukry zawarte w nektarze zapewniają owadom energię potrzebną do latania. Oprócz cukrów nektar zawiera białko i witaminy. Pszczoły miodne również go zbierają, ale wykorzystują go do produkcji miodu, który jest ważnym źródłem pożywienia dla kolonii pszczół.

Pyłek

Oprócz nektaru pszczoły miodne, dzikie pszczoły i trzmiele zbierają z kwiatów pyłek. Wykorzystują go do karmienia larw. Pyłek powstaje w męskich komórkach rozrodczych kwiatu i wygląda jak drobny proszek. Każdy kwiat wytwarza pyłek w innym kolorze, począwszy od żółtego do czerwonego, ale czasem także fioletowy, biały i brązowy. Bez względu na kolor, każdy pyłek zawiera białko, tłuszcz i witaminy. Zbierając go, pszczoły jednocześnie zapylają kwiaty.

Interesujące fakty:

 • Jeśli trzmiele nie mogą dostać się do nektaru, wykorzystują dodatkową broń! „Rzucają się” na kwiat, aby go otworzyć.
 • Niektóre trzmiele, na przykład ziemne, robią otwór z boku kwiatu, aby dostać się do nektaru.
 • Pszczoły i trzmiele preferują kwiaty w białym, żółtym i niebieskim kolorze.
 • Wiele kwiatów ma plamki i paski. Dla naszych małych przyjaciół są one niczym drogowskaz, który kieruje ich do nektaru.
 • Pszczoły i trzmiele mają na tylnych nóżkach specjalne koszyczki do transportu pyłku.
 • Ilość nektaru produkowanego przez roślinę zmienia się w ciągu dnia. Uzależnione jest to od poziomu wilgoci i ilości światła słonecznego.

44986_aangepast.png 247919_aangepast.png

204998_aangepast.png

223433_aangepast.png