Kwiaty cebulowe: posadź je jesienią

Zimowy sen

Do wiosny jeszcze daleko, jednak to właśnie jesień jest najlepszą porą na to, by posadzić cebulki kwiatowe. Dlaczego należy to zrobić z takim wyprzedzeniem? Jeśli posadzimy cebulki kwiatowe jesienią, będą miały wystarczająco dużo czasu, żeby wypuścić mocne korzenie. A im wcześniej wypuszczą korzenie, tym lepiej zniosą przymrozki. Gdy tylko temperatura zacznie rosnąć, cebulki obudzą się z zimowego snu. Zaczną wtedy rosnąć i wypuszczać pączki z ziemi.

226426_aangepast.png 226465_aangepast.png

Przymrozki

Czy cebulki kwiatowe posadzone w ziemi naprawdę są odporne na przymrozki? Na szczęście przymrozki bardzo rzadko im szkodzą. Wynika to z tego, że cebulki potrafią się bronić. Robią to, zamieniając skrobię w cukry proste. Im wyższa zawartość cukru w cebulkach, tym niższą temperaturę zamarzania są w stanie znieść. Szczęśliwym trafem, cebulki kwiatowe zawierają bardzo dużą ilość skrobi. Zapewnia im to dodatkową ochronę przed zimnem. Mimo tego, jeśli cebulki narażone są na niskie temperatury zbyt długo, mogą wyschnąć. Może się tak zdarzyć, jeśli nie są w stanie pochłaniać żadnej wilgoci.

226484_aangepast.png 226458_aangepast.png

Wskazówki dotyczące sadzenia

Cebulki kwitnące wiosną można sadzić od września do końca grudnia. Należy to jednak zrobić, zanim ziemia zamarznie. Unikaj sadzenia cebulek w miejscach, w których na powierzchni gleby zbiera się woda deszczowa, na przykład u podnóża wzniesienia czy pod rynną. Cebulki, które zbyt długo przebywają w wodzie, mogą ulec zniszczeniu z powodu braku tlenu. Jak posadzić cebulki kwiatowe w sześciu krokach?

  • Spulchnij glebę łopatką w miejscu, w którym chcesz posadzić cebulki. Dzięki temu łatwiej Ci będzie pracować.
  • Jeśli nie sadzisz cebulek na istniejącej rabacie, warto wzbogacić glebę jakimś nawozem organicznym, na przykład kompostem.
  • Za pomocą łopatki lub sadzarki do cebulek wykop otwór i zasadź w nim cebulki czubkiem w górę, a korzeniem w dół.
  • Upewnij się, że cebulki posadzone są na głębokości stanowiącej trzykrotność wysokości cebulki. (Cebulka żonkila o wysokości 5 cm powinna zostać zasadzona na głębokości 15 cm.)
  • Zasyp otwór wcześniej wykopaną ziemią i delikatnie ją uklep.
  • Jeśli gleba nie jest wilgotna, podlej cebulki bezpośrednio po posadzeniu. Dzięki temu cebulki od razu zaczną wypuszczać korzenie.

226491_aangepast.png