Kwiaty cebulowe sposobem na piękny ogród

Barwa

Kwiaty cebulowe mają w sobie tyle energii, że zaczynają dodawać ogrodowi kolorów przed innymi roślinami. Ziela jaskrowate i przebiśniegi rozkwitają już w styczniu; tuż po nich pojawiają się krokusy, żonkile, hiacynty i tulipany. Kwiaty cebulowe kwitną aż do czerwca, kiedy to pojawiają się ozdobne cebule.

Przepisy

Kwiaty cebulowe dostępne są w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. Wybór jest tak ogromny, że może zawrócić w głowie. Spokojnie. Mamy dla Ciebie dwa przepisy z wykorzystaniem kwitnących wiosną cebulek kwiatowych: na mieszankę wielokolorową i mieszankę żółtą.

Przepis na mieszankę wielokolorową

Składniki:

  • 30 tulipanów (Tulipa) „Strong Gold”
  • 30 tulipanów (Tulipa) „Couleur Cardinal”
  • 60 żonkili (Narcissus) „Petrel”
  • 25 zawilców wdzięcznych (Anemone blanda) „White Splendour”

Wsyp wszystkie cebulki do pojemnika lub kosza i wymieszaj. Rozrzuć cebulki równo na rabacie i posadź je w miejscu, w którym spadły. Podana liczba cebulek została obliczona na podstawie rabaty o powierzchni 6 metrów kwadratowych.

213957_aangepast.png

202714_Strong Gold aangepast.png 217303_Couleur Cardinal aangepast.png

30087_Petrel aangepast.png 206511_White Splendour aangepast.png

Przepis na mieszankę żółtą

Składniki:

  • 30 tulipanów (Tulipa) „Spring Green”
  • 30 tulipanów (Tulipa) „Yellow Spring Green’”
  • 15 szachownic cesarskich (Fritillaria imperialis) „Maxima Lutea”
  • 60 żonkili (Narcissus) „Hillstar”

Wymieszaj wszystkie cebulki w pojemniku lub koszu i rozrzuć je na rabacie lub pomiędzy roślinami wieloletnimi. Posadź je w miejscu, w którym spadły, dzięki czemu będą wyglądały naturalnie. Podana liczba cebulek została obliczona na podstawie rabaty o powierzchni 6 metrów kwadratowych.

216256_aangepast.png

213822_aangepast.png 209452_aangepast.png

209452_aangepast.png 220425_aangepast.png

Czas

Aby cieszyć się pięknymi kwiatami wiosną, posadź cebulki jesienią. Przygotowanie ogrodu na zimę jest ku temu doskonałą okazją. Cebulki należy posadzić właśnie jesienią, ponieważ potrzebują one zimnego okresu, żeby wiosną w pełni zaprezentować swój urok.

Kroki

Postaraj się, aby sadzenie cebulek sprawiło Ci przyjemność: jesień to idealny okres na to, by spędzić trochę czasu w ogrodzie na świeżym powietrzu. Sadzenie to nie jedyny czas, gdy można się nimi cieszyć. Obserwowanie, jak rosną centymetr po centymetrze to również ogromna przyjemność. Wystarczą trzy kroki, aby osiągnąć niesamowite efekty:

Krok 1

Wykop różne zagłębienia, aby posadzić cebulki. O wielkości zagłębień decyduje rozmiar sadzonej cebulki. Duże cebulki (o średnicy 5 cm lub większej) należy sadzić na głębokości 15 cm, a małe (o średnicy 2,5 – 5 cm) – na głębokości od 7 do 10 cm. Jeśli potrzebny jest lepszy drenaż, należy dodać do gleby trochę ziemi ogrodowej.

Krok 2

Delikatnie wciśnij cebulki kwiatowe w glebę, tak aby ich cienkie końce były skierowane w górę. Duże cebulki kwiatowe należy sadzić w odstępie od 7 do 20 cm, a małe – od 3 do 7 cm.

Krok 3

Przykryj cebulki kwiatowe glebą z wykopanych zagłębień. Jeśli gleba jest sucha, podlej cebulki wodą.