Kwitnące cebulki amarylisów zachwycają

Uprawa cebulek

Amarylisy, znane także jako zwartnice, to majestatyczne cebulki, które wypuszczają równie imponujące kwiaty. Ta przemiana z cebulki w kwiat to ekscytujące widowisko. Proces wzrostu zaczyna się od rozwoju korzeni. Następnie z cebulki wyrasta jeden lub więcej pąków, w których kryją się kwiaty. Każdego dnia coraz bardziej rośnie łodyga (lub więcej łodyg). W pewnym momencie z podsadki zaczynają wyrastać pojedyncze pąki. Cały proces trwa od sześciu do dziesięciu tygodni, dzięki czemu można go obserwować!

226501_aangepast.jpg 226505_aangepast.jpg

Przebudzenie

Zanim amarylis zacznie wypuszczać pąki, najpierw należy go obudzić. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku woda. Umieść cebulkę w pojemniku z ciepłą wodą i zostaw ją na godzinę. Woda sprawi, że zaczną rosnąć korzenie. Następnie cebulkę możesz zasadzić w ładnej doniczce wypełnionej ziemią kompostową do roślin doniczkowych, włożyć ją do płytkiej miseczki lub umieścić na powierzchni wody. Bez względu na to, który sposób wybierzesz, upewnij się, że cebulce jest ciepło. Idealna jest temperatura pokojowa: od 20 do 24 stopni Celsjusza. Amarylisy lubią również światło. Jeśli będzie zbyt ciemno, ich łodyga wyrośnie zbyt wysoko.

226496_aangepast.jpg 226507_aangepast.jpg

Porady:

  • Cebulki amarylisów dostępne są od października do końca kwietnia.
  • Zawsze wybieraj te twardsze. Jeśli ich powierzchnia ugina się pod naciskiem kciuka, oznacza to, że cebulki są stare lub martwe.
  • Najbardziej typowe kolory amarylisów to czerwony, różowy, łososiowy, pomarańczowy i biały. Czy wiesz, że występują także odmiany z podwójnym kwiatem i odmiany o małych kwiatach?
  • Gdy łodyga będzie wysoka lub gdy kwiaty staną się duże i ciężkie, podeprzyj kwiat cienkim patyczkiem.

226504_aangepast.jpg