Łączenie cebulek kwiatowych

Kolorowy ogród przez wiele miesięcy

Cebulki kwiatowe mogą wnieść do Twojego ogrodu mnóstwo barw, gdy reszta roślin jest jeszcze w stanie hibernacji. Zaczynają one bowiem kwitnąć już w styczniu. Czy wiesz, że istnieją również odmiany, które kwitną aż do wczesnego lata? Dzięki połączeniu odpowiednich cebulek kwiatowych możesz sprawić, że Twoja zielona oaza będzie pełna kolorów i radości aż przez sześć miesięcy.

Okres kwitnienia

Najbardziej znane cebulki, które kwitną wiosną, to tulipany (Tulipa), żonkile (Narcissus), krokusy (Crocus) i hiacynty (Hyacinthus). Istnieje jednak dużo więcej cudownych odmian o pięknych kwiatach, w tym szafirki (Muscari), szachownice kostkowate (Fritillaria meleagris), śnieżyczki (Galanthus) i czosnek ozdobny (Alium). Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy kwitnie każda z nich, po prostu sprawdź kalendarz.

schema.png

Różne połączenia

Większość cebulek kwitnie przez kilka tygodni. Jak więc dopasować do siebie różne okresy kwitnienia? Odpowiednio łącząc ze sobą różne odmiany! Przykładem takiego połączenia są śnieżyczki (styczeń), krokusy (luty), żonkile (marzec), szafirki (kwiecień), tulipany (kwiecień/maj) i czosnek ozdobny (czerwiec). Jeśli posadzisz je teraz, na wiosnę pozostanie Ci tylko cieszyć oczy ich zachwycającymi kolorami.

Sadzenie

Sadzenie cebulek kwiatowych może być doskonałym sposobem na zakończenie sezonu w ogrodzie i powodem do świętowania. Pamiętaj, że cebulki muszą się znaleźć w glebie przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Niskie temperatury są im potrzebne, aby prawidłowo rosły i kwitły. Sadzenie cebulek odbywa się w trzech krokach:

  1. Wykop większy dołek dla kilkunastu cebulek lub przygotuj mniejsze zagłębienia i w każdym z nich posadź pojedynczą cebulkę. Posadź cebulki na głębokości trzy razy większej, niż wynosi ich wysokość.
  2. Umieść cebulki w ziemi tak, aby ich cienkie końcówki były skierowane w górę. Jeśli nie masz pewności, która część powinna być skierowana w górę, nie martw się. Cebulki urosną i zakwitną, nawet jeśli posadzisz je do góry nogami. Duże cebulki należy sadzić w odległości od 7 do 20 centymetrów, a małe – od 3 do 7 centymetrów.
  3. Przykryj cebulki ziemią i podlej je, gdy ziemia wyschnie.

Porady

  • Wybór cebulek kwiatowych jest ogromny. Zawsze sprawdź na opakowaniu okres kwitnienia, aby odpowiednio połączyć różne odmiany.
  • Wiele cebulek kwitnących wiosną lubi bezpośrednie słońce i półcień. Sprawdź opakowanie, aby posadzić je w odpowiednim miejscu.
  • Cebulki kwiatowe rosną w praktycznie każdej glebie, pod warunkiem, że nie jest ona zbyt mokra. Unikaj miejsc, w których gromadzi się woda, takich jak podnóże wzgórza czy odpływ.
  • Jeśli masz balkon lub taras, możesz posadzić cebulki w doniczkach metodą na lazanię, czyli warstwami. Cebulki późno kwitnące umieścić na dole, a te wczesne – na górze. Jeśli posadzisz warstwy we właściwej kolejności, najpierw zakwitną wcześniejsze odmiany, a następnie te późniejsze.

221966-aangepast.jpg 221969-aangepast.jpg 221978-aangepast.jpg

221980-aangepast.jpg 221981-aangepast.jpg 221982_aangepast.png

221985-aangepast.jpg 221991-aangepast.jpg 221997-aangepast.jpg