Lilia azjatycka została okrzyknięta letnią rośliną cebulową roku. Choć dotychczas ten piękny egzotyczny kwiat można było dostrzec głównie w bukietach, dziś coraz częściej pojawia się także w naszych ogrodach. Dzięki dużym kwiatostanom w kształcie trąbki, występujących w wielu kolorach, zdecydowanie przykuwają wzrok i przyciągają spojrzenia.
Prawdziwe dzieła sztuki
Spośród wszystkich lilii to właśnie ich azjatycka odmiana zakwita jako jedna z pierwszych latem. Co więcej, roślina charakteryzuje się dużą wytrzymałością i jest prosta w hodowli. Niektóre z nich osiągają wysokość zaledwie 30 centymetrów, ale pojedyncze sztuki mogą dorosnąć nawet do 1,5 metra. Wybór kolorów kwiatów jest ogromny: od kremowobiałych po ciemnofioletowe i od bladoróżowych po jaskrawopomarańczowe. Dostępne są również odmiany wielokolorowe lub nakrapiane – prawdziwe dzieła sztuki! Większość lilii azjatyckich nie ma zapachu. Ciągle pojawiają się jednak nowe odmiany – niektóre charakteryzują się podwójnymi lub bezpyłkowymi kwiatami.
Warto zadbać o chłód
Lilie azjatyckie pochodzą z Azji i Europy, dzięki czemu są odporne na trudne warunki – mogą znosić temperatury sięgające nawet -25°C. Cebulki należy sadzić jesienią lub wiosną, przed pierwszymi przymrozkami lub gdy temperatury zaczną rosnąć po zimie. Wystarczy zadbać o to, by wybrane miejsce było nasłonecznione przez co najmniej 6 godzin każdego dnia. Gleba powinna być dobrze osuszona. Cebulki należy sadzić na głębokości dwukrotnie większej od ich wielkości – około 15 centymetrów. Przed posadzeniem należy skierować je czubkiem do góry. Po posadzeniu cebulki należy wypełnić otwór ziemią i delikatnie ją ubić. Lilie lubią chłód, dlatego warto okryć posadzone cebulki kilkucentymetrową warstwą kory, liści i słomy lub zasadzić je między innymi roślinami. Po zasadzeniu cebulek nie zapomnij o ich podlaniu.
Wskazówki
- Posadź lawendę lub nagietki obok lilii. Szkodniki roślin nie lubią zapachu lawendy, a nagietki przyciągają pożyteczne owady.
- Lilie azjatyckie należy sadzić w doniczkach lub pojemnikach, które umożliwiają odprowadzanie nadmiaru wody. Szczególnie odmiany karłowate nadają się do hodowli w doniczkach.
- Utnij łodygę kwiatu i umieść go w wazonie lub podaruj komuś w prezencie. Czy istnieje lepszy podarunek niż kwiat z własnego ogrodu?