Lilia: letni kwiat cebulkowy roku

Symbolika

Lilie występują powszechnie na całej półkuli północnej. Od tysięcy lat są postrzegane jako bardzo ważny kwiat z uwagi na rozległą symbolikę, która je otacza. Lilia reprezentuje kobiecość, miłość, czystość i poczucie przemijania. Lilie mają również niesamowitą historię. W 1150 r. król Francji Ludwik umieścił na swojej tarczy obraz lilii, która miała symbolizować jego imię (Louis lub Loys) oraz władzę. Lilia jest także motywem przewodnim wielu obrazów historycznych.

219050.jpg 223178.jpg

Kwiaty letnie

Lilie to prawdziwe rośliny letnie. Ich imponujące kwiaty będą błyszczeć w ogrodzie od pierwszych dni czerwca aż do września. Wiele odmian lilii kwitnie na różnych etapach tego okresu. Możesz cieszyć się liliami w swoim ogrodzie przez całe lato — zapoznaj się z okresami kwitnienia poszczególnych odmian:

− Początek czerwca: lilia Madonna (Lilium candidum — lilia biała), od 2 do 3 tygodni w rozkwicie

− Połowa czerwca: lilie azjatyckie, od 2 do 3 tygodni w pełnym rozkwicie

− Koniec czerwca: lilie trąbkowe, od 2 do 3 tygodni w rozkwicie

− Początek sierpnia: lilie orientalne, od 3 do 4 tygodni w rozkwicie

− Połowa sierpnia: lilie nepalskie, od 2 do 3 tygodni w rozkwicie

− Wrzesień: lilie hybrydowe Speciosum, od 3 do 4 tygodni w rozkwicie

Sadzenie cebulek lilii

Jeśli urzekł Cię ten piękny letni kwiat cebulkowy i chcesz go zasadzić w swoim ogrodzie, wykonaj pięć kroków opisanych poniżej.

  1. Wybierz odpowiednie miejsce do posadzenia lilii. Kwiaty te bardzo lubią słońce, zatem wybierz miejsce, które jest nasłonecznione przez wiele godzin dziennie.
  2. Wykop dołek o głębokości od 10 do 15 cm. Lepiej zasadzić lilie zbyt głęboko niż zbyt płytko — odpowiednia głębokość zapewnia właściwą temperaturę roślin i sprzyja wzrostowi wytrzymałych łodyg.
  3. Spulchnij glebę na dnie dołka i umieść w nim cebulki lilii. Zachowaj odległość 15 cm pomiędzy cebulkami, aby rośliny otrzymywały później odpowiednią ilość światła słonecznego.
  4. Zasyp cebulki lilii umieszczone w dołku glebą.
  5. Podlej cebulki lilii niewielką ilością wody. Przyspieszy to rozpoczęcie wzrostu korzeni.

212994.jpg 216595.jpg

Interesujące fakty

Zasadź cebulki lilii tuż po ich zakupie. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej będą rosły i piękniej rozkwitną.

  • Jeżeli nie możesz zasadzić cebulek lilii natychmiast po ich zakupie, przechowuj je w chłodnym, ciemnym miejscu, np. w lodówce. Zapobiegnie to wyłanianiu się pędów.
  • Czy wiesz, że najlepszą porą roku do sadzenia lilii Madonna i lilii trąbkowych jest jesień? Zapewnia to najlepszy rozkwit roślin. Inne odmiany lilii można sadzić wiosną lub jesienią.
  • W okresie kwitnienia zetnij przekwitłe kwiaty, ale pozostaw 2/3 łodygi. Dzięki temu lilie będą silne i zdrowe przez wiele lat.
  • Cebulki lilii dobrze rosną również w doniczkach i pojemnikach. Pamiętaj, aby miały one otwory w dnie, co umożliwi odpływ nadmiaru wody.