Lilie w ogrodzie

201865.jpg 221309.jpg

Odmiany i wielkość

Niezależnie od tego, czy masz ogród, w którym najważniejsze są barwy, czy po prostu pragniesz uzyskać eksplozję barw, zawsze wybieraj najdoskonalsze do tego kwiaty – lilie. Te piękności w rzeczywistości występują w szerokiej gamie kolorystycznej: biele, róże, fiolety, czerwienie, żółcie, pomarańcze, liliowe – i wszystkie odcienie pośrednie. I jakby tego było mało, są też odmiany z cętkami i paskami. Kwiaty w kształcie trąbek, kielichów lub płaskie zapewniają także różnorodność w ogrodach. Średnica tych romantycznych i delikatnych kwiatów waha się od 7 cm aż do 25 cm, dzięki czemu wyglądają one naprawdę egzotycznie.

57225.jpg 212022.jpg

Zapachy

Wielu ludzi ceni intensywny aromat, podobny do zapachu perfum, wydzielany przez niektóre gatunki lilii, ale może się on stać przytłaczający w zamkniętym pomieszczeniu. W ogrodzie ten problem nie istnieje, ponieważ aromat lilii rozprzestrzenia się swobodnie i miesza ze wszystkimi innymi zapachami ogrodu. Na przykład lilie hybrydowe Speciosum wydzielają rajski, subtelny zapach wanilii.
W ogrodzie można też uprawiać lilie bezzapachowe. Taki efekt zapewniają lilie azjatyckie. Mają one jedynie bardzo delikatny zapach albo wcale.

223059.jpg 223061.jpg

Sadzenie i pielęgnacja lilii

Wysokie, barwne kwiaty lilii wnoszą odrobinę egzotyki do każdego ogrodu. I na szczęście, sadzenie cebulek lilii jest bardzo łatwe. Jeśli cebulki zaczęły wypuszczać korzenie, należy je sadzić na głębokości od 20 do 25 cm. Cebulki lilii bez korzeni należy sadzić na głębokości od 10 do 15 cm. Jest jeszcze jeden rodzaj lilii, który wymaga specjalnej pielęgnacji – biała lilia Madonna (Lilium candidum – lilia biała). Cebulki tych kwiatów należy sadzić tak, aby ich najwyższy wierzchołek znalazł się tuż pod powierzchnią gleby. Dzięki temu rośliny będą mogły poczuć ciepło promieni słonecznych. Najlepiej jest sadzić lilie w rozstawie od 20 do 40 cm. Te eleganckie damy doskonale łączą się z nisko rosnącymi roślinami o szerokich liściach, ponieważ lubią wystawiać swoje kwiaty na działanie promieni słonecznych, ajednocześnie dolne partie łodyg pozostawić w cieniu.

Kiedy kwitną lilie?

W ogrodzie lilie kwitną obficie przez kilka tygodni. Sadząc różne odmiany lilii w ogrodzie, można podziwiać ich kwiaty przez ponad trzy miesiące. Bogactwo kolorów pojawia się w czerwcu i trwa do końca sierpnia.

Przygotowaliśmy przegląd okresów, w których kwitną poszczególne odmiany lilii:

 • • na początku czerwca: lilia Madonna (Lilium candidum – lilia biała), od 2 do 3 tygodni
 • • w połowie czerwca: lilie azjatyckie, od 2 do 3 tygodni w pełnym rozkwicie
 • • pod koniec czerwca: lilie trąbkowe, od 2 do 3 tygodni
 • • na początku sierpnia: lilie orientalne, od 3 do 4 tygodni
 • • w połowie sierpnia: lilie nepalskie, od 2 do 3 tygodni
 • • wrzesień: lilie hybrydowe Speciosum, od 3 do 4 tygodni

Przydatne informacje

 1. Cebulki niektórych lilii wyglądają na nieco pomarszczone. Nie należy się tym martwić. Umieść cebulki w wilgotnej glebie na jeden dzień, aby wchłonęły dużo wilgoci. Pomoże im to w rozpoczęciu wzrostu i szybko przeobrażą się w eleganckie piękności, które zmienią ogród.
 2. Czy masz w ogrodzie bardzo wysokie lilie? Zabezpiecz je, umieszczając obok nich patyk i przywiąż do niego dłuższe łodygi. Dzięki temu nie zniszczy ich silny wiatr ani deszcz.
 3. Jeśli masz zamiar wybrać cebulki lilii, posadź nie jedną, a pięć cebulek blisko siebie. Kwiaty staną się bardziej widoczne w ogrodzie, a Ty uzyskasz prawdziwą eksplozję egzotycznych barw.
 4. Masz balkon lub taras zamiast ogrodu? W tych miejscach też można hodować lilie. Kwiaty bardzo dobrze czują się w doniczkach lub pojemnikach.
 5. Czy wiesz, że nie trzeba sadzić lilii na wiosnę? Jesień to również doskonała pora roku, aby zasadzić dowolną ich ilość.

206313.jpg 206314.jpg