Czosnek może stanowić wyjątkowy dodatek w twoim ogrodzie, przyciąga bowiem nie tylko wzrok gości i przechodniów, lecz stanowi też najlepsze zaproszenie dla wszystkich owadów. Kwiaty czosnku są pełne nektaru, który kusi naszych bzyczących przyjaciół. Przyciągając motyle i pszczoły, czosnek sprzyja także środowisku!
Czosnek a sprawa różnorodności biologicznej
Maleńkie kwiaty, które składają się na kwiatostan czosnku, są pełne życiodajnego nektaru – ulubionego przysmaku pszczół i motyli. Samice motyli potrzebują go w celu złożenia jaj, z kolei pszczoły mogą wytwarzać z niego miód. Jednocześnie owady te zajmują się zapylaniem kwiatów innych roślin, które odwiedzają, co przynosi szereg korzyści środowisku. My także czerpiemy z tego wiele korzyści – pszczoły zapylają dużą część owoców i warzyw, które jemy na co dzień. Z ich pomocą nasze truskawki, gruszki i ogórki rosną duże i pyszne. Motyle i pszczoły są również kluczowe w procesie rozmnażania się roślin takich jak wrzos, szałwia i jarzębina.
Kolory i rośliny
Kwiaty czosnku występują w różnych kolorach – od bieli i żółci po błękit i fiolet. Co ciekawe, dokładnie te kolory przyciągają pszczoły. Posadź różne odmiany czosnku w swoim ogrodzie, by stał się ulubionym miejscem pszczół i motyli w okolicy. W połączeniu z innymi roślinami, czosnek może zmienić twój ogród w prawdziwy raj na ziemi dla tych pożytecznych owadów.
Cebulki zasadź jesienią w dobrze nasłonecznionym miejscu w odwodnionej ziemi. Zadbaj o to, by rośliny nie były narażone na gwałtowne podmuchy wiatru – najlepiej zasadź je w osłoniętym miejscu. Okres kwitnienia czosnku przypada od połowy maja do końca czerwca.